| BeccAmina a întrebat:

O intrebare, la analizele de coprocultura se poate depista bacteria Helicobacter Pylori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Dar exista un test special pentru Helicobacter care se poate face din materii fecale (identifica o enzima din bacterie, fiindca bacteria este deja moarta cand ajunge in fecale)

| BeccAmina explică (pentru Brigaela):

Eram deja informata ca din materii fecale se identifica Helicobacterul dar si analiza pentru coprocultura se face din materii fecale, daca nu cer pentru Helicobacter, o sa se vada? (in coprocultura)

| Brigaela a răspuns (pentru BeccAmina):

Nu.

| BeccAmina explică (pentru Brigaela):

Multumesc! happy