| lola111122233 a întrebat:

Buna ziua! De 2 zile am o durere in partea stanga intre coaste si sold,ieri ma durea mai mult in unele pozitii,azi ma doare doar stand,cu scaunul ies bine, nu am varsaturi si nici greata.Acum 2 ani mi s-a spus ca e posibil sa am un colon iritabil dar mama a avut cancer de colon la 24 de ani si nu pot sa nu ma sperii (nu a fost genetic,a aparut de la o rana netratata pe colon). Durerea e mai mult surda si o simt ca un disconfort,am luat controloc, no spa si ketonal insa mi-a trecut putin doar cu algocalmin.O parere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la o ecografie si acolo va vedea colonul si daca este ceva suspect te triimite la colonoscopie acolo vede tot intestinul si pune diagnosticul corect daca ai polipi pe colon acolo se vad si se opereaza pe loc cu laser.Ce varsta ai?

| lola111122233 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 19 ani, acum 2 ani tot asa aveam un disconfort si am fost la urgente, mi-au facut ecograf si m-au palpat si nu aveam nimic, am fost ulterior la inca un ecograf si tot nimic, nici gastrita

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lola111122233):

Ai probleme cu constipatia sau diareea? Sau aceste dureri apar dupa ce maninci sau inainte?

| lola111122233 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am probleme de genul si nu influenteaza deloc mancarea...

| norisorulpufos a răspuns:

Unde mai exact e durerea?
Cate degete de la buric si in ce directie?

| lola111122233 explică (pentru norisorulpufos):

Cam 10 degete tinute vertical spre stanga

| norisorulpufos a răspuns (pentru lola111122233):

Ce explici tu e foarte sus.
E doar un junghi intracostal.
Cel mai probabil stai in pat mult timp intr-o pozitie gresita.
Fa mai multa miscare si incearca sa stai in pozitii corecte ca sa nu-ti distrugi coloana vertebrala dar si restul.