| alwayscared a întrebat:

Buna ziua
de 3 zile nu pot dormi noaptea, ma trezesc la 5 dimineata,diaree,frisoane,stari de ameteala,pete albe urat mirositoare in gat si nu am pofta de mancare, beau un ceai si atat toata ziua.
ma gandesc ca e ceva virus la stomac.
nu detin card de sanatate si nu pot beneficia de ajutor medical.iar la urgente ma trimite la alt spital unde imi cere cardul de sanatate..si sa vb cu un medic de familie.
Ce pot trata? Ce pot face? Un sfat va rog, multumesc enorm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Candidoza!
Infectie masiva cu candida!
Recomand un probiotic foarte bun din farmacie, sau unul natural precum CHEFIRUL, baut dimineata pe stomacul gol, cu 30 minute inainte de masa principala. Se bea de fapt cu 30 de minute inainte de toate mesele principale si inainte de culacre.
Candida se inmulteste prin zahar.
Deci, pentru o perioada de timp, cateva saptamani sau luni, evitati zaharul si produsele care-l contin.
Betii 200ml de chefir de 3-4 ori pe zi, 30 min. inainte de mesele principale si seara la culcare.

| alex15ccc a răspuns:

Simtomele astea pot ascunde o bola grava, de ex. Cancer de gat. Mergi urgent la un medic bun...
O zi buna!

| alex15ccc a răspuns:

Eventual pentru. Somn poti lua un somnifer( imovane, stilnox), iar pentru diaree un ercefuryl sau ceva asemanator( vorbeste cu farmacista).
insanatosire grabnica happy

| tril a răspuns:

Poti sa mergi la o consultatie cu plata. Orice medic de familie te poate primi astfel. Ca la specialist, oricum platesti. Cu sau fara card. Asta e sistemul din pacate.
Cu ce descrii, nu e gluma si, nu e de la stomac, cu siguranta.

| SilviaPunct a răspuns:

Dupa ce simptome spui ca ai, ma gandesc ca ai totusi nevoie de un specialist. Ce inseamna pete albe urat mirositoare in gat? Pentru ca eu in contextul pe care il descrii ma gandesc la un tip de angina, dar poate fi si o candidoza cum spune doamna de mai sus. Pana nu vedem gatul nu stim.

| Madalinn27 a răspuns:

Asa avea si mamaie, a murit de cancer in gat si tumoare pe creier rolling on the floor))

| alwayscared explică (pentru Madalinn27):

Condoleante,dar in primul rand sunt prea tanara pentru asta iar in al doilea nu fumez sau beau alcool ( posibile cauze ale cancerului in gat).

| Mihaila2123 a răspuns (pentru alwayscared):

Serios,oamenii astia te cam sperie,daar, eu spun asa, du te la un spital privat, acolo vei fii luat in serios, nu te juca cu astea

| Buburuza272 a răspuns:

Petele acelea din gat pot fi de la o infectie cu streptococ, ceea ce eu am avut si te sfatuiesc sa mergi la doctor cat mai poti sa respiri laughing