| BuGsstormbunny a întrebat:

Buna ziua. De alaltăieri mi-a apărut un punct rosu pe fata, era la w același nivel cu pielea, nu reliefat sau ceva. M-am tot scărpinat si s-a înroșit mai mult. Ce poate fi? Poza: https://ibb.co/CtMWpjm

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Poza este destul de neclara, din pacate.In cazul eruptiilor cutanate, sunt necesare detaliile vizuale.
In majoritatea cazurilor, eruptiile cutanate trec de la sine.
Incearca sa aplici o crema pe baza de corticosteroizi pentru a ameliora mancarimea si daca in decurs de aproximativ 10 zile nu trece sau intre timp apar noi pete, atunci mergi la un medic dermatolog.
Multa sanatate!

| BuGsstormbunny explică (pentru Floridori):

Nu ma mananca, nu nimic. Era un punct rosu, si am tot scarpinat, si acum s-a inrosit mai mult zona. Nu are cruste, nu e reliefat, umflat.

| Floridori a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Din moment ce ai spus ca ai scarpinat, ma gandeam ca te mananca laughing

In cazul in care nu prezinta mancarimi, va trebui doar sa mentii igiena normala si din nou, daca nu trece de la sine in urmatoarele 10 zile sau apar mai multe pete intre timp ori isi schimba aspectul, ar trebui sa vizitezi un dermatolog.
Numai bine!

| BuGsstormbunny explică (pentru Floridori):

Aa, nu, am crezut ca e un cos si am incercat sa il iau, dar nu era mai ridicat decat pielea si am tot insistathee hee

| Floridori a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Am inteles big grin
De obicei trec de la sine. Daca vezi ca se inrautateste sau nu trece in urmatoarele zile, atunci ar fi indicat sa mergi la un control.
O zi frumoasa!

| BuGsstormbunny explică (pentru Floridori):

Multumesc, asa am sa fac. O zi buna!

| catalin1625 a răspuns:

Probabil e o iritație sau ceva. Dar nu pot fi sigur. Cel mai bine e să mergi la un medic dermatolog. La fel cum spune și site-ul: „Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."