| Jigokunokishi a întrebat:

De anul trecut cam din iulie sunt mereu trist, simt dureri sufletesti, nu pot zambi, nu ma inveselesc nici lucrurile care pentru mine pana acum insemnau fericirea. Ma simt slab in marea parte a zilelor, de atunci din iulie. Atunci s-a terminat un capitol superb din viata mea si... Asta o fi depresie? Tot de atunci a inceput sa-mi cada parul, au inceput sa-mi iasa o groaza de cosuri, am inceput sa trasnpir mereu si mult, si alte schimbari din astea. Astea pot fi tot din cauza depresiei, din cauza unei dereglari hormonale sau cum s-o chema? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Dragul meu, ai 15 ANI,hormonii,batai norocul,iti dau de furca! Nu ai nici-o depresie,incearca sa-ti ocupi timpul, iesind cu prietenii, in diverse locuri, sa te distrezi, sa scapi de stres.Nu se poate sa nu ai un vecin, un coleg de scoala, cu care sa nu te impaci mai bine.Am citit ca ai un hobby foarte frumos:iti place sa canti la chitara! Orice fata,ar fi atrasa de un baiat,care-si exprima sentimentele(de suparare,de bucurie,chiar si furia),cantand la chitara!
O vizita la medicul de familie,poate nu ar strica:sa-ti recomande in primul rand niste analize din sange,apoi daca exista vreo problema(lipsa calciului,magneziului,zincului, seleniu, siliciu), ti-ar putea recomanda o vizita la un medic endocrinolog, sau de alta specialitate.Eu am folosit niste suplimente alimentare,deoarece aveam probleme cu caderea parului,exfolierea unghiilor,dar, eu, la varsta mea, am alte probleme, ale varstei inaintate.Asa ca nu ti-as putea recomanda ce am luat eu,deoarece nu stiu daca tu ai nevoie de asa ceva.
Asa ca, acum fiind in vacanta, poti sa te ocupi putin si de sanatatea ta, atat fizica(analize), cat si psihica(iesiri cu amicii).

| Jigokunokishi explică (pentru pietrean):

Multumesc mult pentru sfat si sustinere happy

5 răspunsuri:
| Mâncărici a răspuns:

Vorbeste cu un consilier psihologic, el v-a sti sa-ti raspunda mai

| Mâncărici a răspuns:

Vorbeste cu un consilier psihologic, el v-a sti sa-ti raspunda mai bine la intrebarile tale. Daca nu se rezolva consulta medicul endocrinolog.

| Dyingfetus a răspuns:

Ar trebui sa vobesti cu cineva despre asta. Poti vorbi cu mine daca vrei nu ezita sa imi dai un mesaj.

| Roliii a răspuns:

De ce esti tu asa de pesimist? si de ce gandesti asa? ar trebui sa fi optimist
se mai intampla esecuri in viata dar se pot repara, acum cazu asta ar fi bine sa mergi mai departe, vorba aia "viata merge mai deprate". Iesi tu fain frumos azi din aceasta depresie si de maine incepe o noua viata plin de bucurie si zambete.gasesteti alta acuma frumoasa foc bagate pe ea si incepe alta relatie si daca faci ceva gresit repara daca se mai poate daca nu alta...