| CospyRo a întrebat:

Bună ziua! De câteva luni simt o presiune ușoară undeva in stânga sus. Eu cred ca este fie din cauza stresului (am dat evaluarea națională) fie din cauza faptului ca ma antrenez făcând 40-50 flotari si tracțiuni, însă nu exclud nici faptul ca as putea fi ipohondru deoarece ma gândesc într-una la durere. Durerea este de scurta de durata (nu mai mult de 2 minute) si de intensitate mica. Durerea nu se extinde si nici nu îmi amorțește mâna sau ma doare in zona spatelui. NU ma trezesc noaptea din cauza durerilor, NU rămân fara aer, NU am deloc probleme când depun efort. Mereu îmi trece dacă masez zona. Mi-am asociat durerile cu cele ale unor persoane care chiar ai probleme cu inima și in afara de durerea in stanga sus nu prezint nimic altceva. Sincer cred că toată durerea asta este de la faptul ca ma gandesc într-una ca as putea avea ceva cu inima si ca astfel nu aș putea intra in armată. Daca ajută cu ceva, tin sa menționez ca acum vreo 5-6 luni de când am inceput sa fac flotari si tracțiuni, le făceam până la epuizare chiar daca nu aveam mult antrenament si mi se uscau sf@rcurile si dacă strângeam imi iesea un lichid alb (sunt băiat). Nu doresc comentarii răutăcioase sau demigrante. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 12Diana12 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci un control la cardiologie. Asta ca sa dispara frica ca ai putea avea ceva cu inima. Nu cred ca ai probleme cardiace, avand in vedere ca nu obosesti la efort si ca durerea nu iradiaza in alte zone. (Astea sunt simptome tipice pentru o persoana cardiaca). Dar pentru linistea ta, cel mai ok e sa mergi la un doctor.

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Stânga sus la cap la picior la mână la buric stânga sus la ce?

| CospyRo explică (pentru RxTx):

In piept...

| RxTx a răspuns (pentru CospyRo):

Mergi și fă un control la cardiologie

| StripperRaoul a răspuns:

Asa si eu de la sala ma doare peste tot ba in spate ba in fata scurt si rar. ii normal esti om

| Moggy a răspuns:

Care este intrebarea?

| CospyRo explică (pentru Moggy):

Din ce motiv ma doare?