| Angeline1001 a întrebat:

De cateva zile, dupa o operatie la molarul de minte, am inceput sa am numai ganduri negre cum ca as avea vreo boala incurabila. Mi-am facut analizele insa toate au iesit bune, mai putin faptul ca am fost depistata cu un microb in stomac Helicobacter Pylori. M-am mai linistit putin faptul ca am acest diagnostic pentru care voi incepe tratamentul astazi, insa tot simt o nesiguranta, din cauza faptului ca voi lua 2 antibiotice, iar eu cu pastilele nu prea sunt prietena. Imi este frica sa iau pastile.
Nu stiu cum sa imi stapanesc senzatia de neliniste si sa pot manca si sa ma odihnesc corect. Sunt intr-un stres continuu din care nu mai pot iesi.
Ce as putea sa fac?
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consulta un psiholog, ai o problema serioasa daca refuzi tratamentul doar ca sa-ti poti imagina ca esti foarte bolnava. Probabil incerci sa atragi atentia cuiva cu rasfatul asta, dar iti pui sanatatea in pericol dintr-o prostie.

| vangaelis a răspuns (pentru Brigaela):

O persoana hipocondrica nu refuza tratamentul ci din contra. il respecta, foarte minutios,

| Brigaela a răspuns (pentru vangaelis):

Eu nu am zis ca este ipohondra. Am zis ca vrea sa atraga atentia cuiva si de aceea nu face tratament pentru boala pe care o are, pentru a putea sa se planga de o boala inventata. Tu ai zis ca ar fi ipohondra, iar eu nu cred asta.

| vangaelis a răspuns:

Teama de a suferi de o boala incurabila se numeste Hipocondrie. Te sfatuiesc sa mergi la un doctor psihiatru. Hipocondria Si te rog nu te gandi ca ai fi nebuna sau nu stiu ce. Factorii care degradeaza psihicul in aceasta boala sunt depresia si starea continuua de teama. Stii ca depresia este o boala dar nu inseamna ca esti nebun. Si la medicul psihiatru trebuie sa mergi.

Sanatate!

| vangaelis a răspuns:

Ah, referitor la Helycobacter Pylori mai toti avem aceasta bacterie in stomac dar sub actiunea unor factori devine agresiv. adica asta s-ar traduce prin gastrita. Dar nu este grav, deci nu te speria