| iuliacristea88 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu niste probleme de balbait, cam de 1 an si jumatate. De fiecare data la scoala mi-e frica sa citesc la romana compunerea, deoarece mi-e frica sa nu rada copiii de mine, care desi stiu ca am probleme, unii continua sa o faca. Cand ma intalnesc cu o persoana, incep de cele mai multe ori sa tremur si sa ma balbai, mai ales cand ma vad prima data cu o persoana. Chiar si cand ma gandesc inainte sa ma vad cu cineva, mi se face foarte frica si cand ma vad cu persoana respectiva, nu prea comunic, din frica de balbai si timiditate. Am consultat si un psiholog, insa deocamdata nu m-a ajutat la nimic. Daca ati putea sa ma ajutati...Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Ar trebui sa consulti un logoped de asemenea, pentru a rezolva problema balbaitului. Psihologul te poate ajuta doar cu anxietatea sociala, nu si cu balbaitul.