| JustArmy a întrebat:

Doresc sa am un bebe dar iau anticonceptionale si am inceput o noua cutie, am luat doar 3 pastile. Este in regula daca incetez sa le mai iau inainte sa termin folia inceputa? Nu as vrea sa mai astept o luna pana sa incerc sa raman insarcinata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este in regula, poti afecta copilul. Foloseste aceasta luna pentru a-ti face analizele obligatorii prenatale (iti va spune ginecologul ce trebuie sa faci) si incarcarea cu acid folic (trebuie sa iei acid folic timp de minim 3 luni inainte ed aramane insarcinata pentru a asigura o dezvoltare normala a creierului copilului tau)

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti inceta.Nu sunt probleme.Numai sa fie si partenerul de acord.

| JustArmy explică:

Sigur ca este de acord. discutam de mult timp despre asta.

| Sp33dyt a răspuns:

Este recomandat sa astepti 6 luni de la ultima pastila inainte

| Andreea6996 a răspuns (pentru Sp33dyt):

Si eu recomand macar 6 luni de pauza!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să întrerupi folia începută ( deoarece, te alegi cu GRAVE dereglări hormonale )!

Iar un bebe se "programează" la MINIM 3 luni ( dar, PREFERABIL 6 luni ) după întreruperea AC.

Toate cele bune.

| Georgiana0216 a răspuns:

Daca iti doresti, nu inteleg care ar fi problema. Stiu ca in multe cazuri femeile care luau anticonceptionale au ramas destul de greu insarcinate, asta din cauza faptului ca pastile pe care le-ai luat inca isi fac efectul, chiar daca tu ai incetat administrarea lor, dar asta depinde de fiecare in parte. Unele pot ramane repede insarcinate, altele mai greu, iar pentru orice alta nelamurire poti apela si la un medic specialist, care iti poate raspunde la multe alte intrebari.

| nanalicious a răspuns:

Poti sa intrerupi. Nu se va intampla nimic! Funda? Sper ca te-am ajutat! Apropo, asigura-te ca si partenerul este de acord sa ramai insarcinata! Sper ca te-am ajutat!