| nastasirobert a întrebat:

doresc sa fac niste exercitii acasa pentru a scapa de burta si grasimea de pe solduri, sunt plecat in strainatate si nu am posibilitatea de a merge la o sala, stiu cauzele depunerilor (stres, lipsa efortului, excesul de paine alba si zahar), nu am fost niciodata la o sala asa ca nu am experienta in exercitii, pana anul acesta nu am avut astfel de probleme, organismul meu avea o ardere foarte buna! https://www.youtube.com/watch?v=jyQXQbFH3P0&list=WL&inde x=112 in acest link este un program care vreau sa il urmez, intrebarea mea este urmatoarea : Ma ajuta acest program in acest caz? Si daca da cum este mai bine sa il urmez, zilnic sau de 2 ori pe saptamana pentru randament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dennisz a răspuns:

Salut!
In primul rand vreau sa stii ca nu este dovedit stiintific ca exercitiile ajuta express la slabire.
Pentru arderea grasimilor trebuie intai sa te joci cu alimentatia, nicidecum cu exercitiile peste masura.
Sfatul meu este mai intai sa renunti la painea alba, zahar, grasimi, sa ai o dieta cat mai corecta, iar in paralel sa ajuti dieta cu miscare, sport, etc.
Tipul acela de program este bun ca iti faci o idee cum se fac corect exercitiile, dar intensitatea si durata exercitiilor trebuie sa o stabilesti tu, chiar si 3 ori pe zi, pentru rezultate cat mai bune.
Eu personal de la 137 kg am ajuns la 100 cu ajutorul exercitiilor de genul, DAR si eliminand sarea, zaharul, painea alba si carnea rosie. In rest mancam orice laughing
Cheers!

| nastasirobert explică (pentru Dennisz):

Eliminarea a zaharului, painea alba, sarea, sunt pe primul loc de asta sunt constient de aia am si sesizat, intrebarea mea este daca sa lucrezi masa musculara a abdomenului zilnic sau sa imi aleg 2 zile pe saptamana, sunt confuz, oricum iti dau tie funda dar poate ma ajuti cu un program de exercitii sa dea randament in paralel cu schimbarea dietei fiindca vad ca tu ai trecut prin asa ceva, si multumesc

| Dennisz a răspuns (pentru nastasirobert):

Deci, sfatul meu este sa lucrezi in fiecare zi.
Oricum, primele 3-4 zile ai o sa te confrunti cu o febra musculara destul de intensa, dar apoi trece.
Pentru inceput iti recomand :
1. 15 minute incalzire
2. Exercitiile din clip, le poti face si acasa, DAR faci seturile in felul urmator.
Pentru fiecare exercitiu in parte faci cate 4 seturi.
1x15
2x12
3x10
4x8, adica primul set faci 15 repetari, al 2-lea 12 repetari, si tot asa.
Prima luna o sa iti mearga foarte bine cu aceste exercitii, apoi mai poti schimba, desigur.
Daca este prea extenuant, poti sa lucrezi o zi da, una nu. ( ca muschii abdominali sa se recupereze macar 24 de ore).

| nastasirobert explică (pentru Dennisz):

Multumesc mult de tot