| costi900 a întrebat:

dupa 2 zile de frisoane, febra puternica si ceva dureri de cap am fost la urgente, mi-au spus ca am viroza respiratorie si sa iau parasinus 10 zile cand am febra, chestia este ca sunt la a 6 a zi si singura schimbare este ca transpir ca porcul mai ales cand iau cate o pastila sa-mi scada febra dar scade destul de rapid si tine in jur de 2-3-4 ore apoi din nou incepe cu frisoane si creste temperatura 24 din 24. Abia pot sa dorm 5-6 ore zilnic si mai toata ziua sunt un zombie, nici cu mancarea nu ma omor, incerc sa mananc totusi, initial eu am fost la urgente deoarece in urma cu 3 saptamani am fost operat de apendicita si imi era teama sa nu fie ceva complicatii la operatie dar am repetat un tomograf si se pare ca nu are legatura, problema este ca eu mai am concediu medical pana pe data de 28 iunie si nu stiu ce sa fac daca nu imi revin. Am 24 de ani si am slabit mult in urma operatiei, stiu ca am sistemul imunitar scazut, ceva sfaturi? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Viroza respiratorie sigur sau n-ai luat SARS-CoV-2? Mie-mi suna un pic cam ciudat, lumea n-a prea mai iesit din casa pentru a mai transpite virozele, adica sansele erau destul de mici pentru viroza... si relativ mari pentru noul coronavirus.

| costi900 explică (pentru LPCTSTR):

Au trecut deja 3 saptamani de cand am iesit din spital, ma gandesc ca lua si prietena mea si suntem amandoi zilnic.

| Donsavas a răspuns:

Da! Consuma lămâi multe, ceaiuri pentru imunitate, ia vitamina d, stai la soare și ia aer curat de afara, nu te izola!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna pe cineva sa vina sa te ingrijeasca.eu de obicei cand fac febra ma duc la dus si las sa curga apa rece pe mine, dar dau jetul de apa la minim, incat sa picure, deci picaturi de apa rece. E posibil sa ai vreo complicatie dupa operatie. Dupa asta trebuie sa te invelesti intr-o patura de lana. Suna imediat la 112 ca pare grav daca ai slabit. Mananca fructe, legume, plante, cereale integrale, te vor ajuta sa te refaci.