| Alepa a întrebat:

Exista ceva medicamente anti alcool care se pune in mancare apa, bauturi alcoolice. Am o ruda si nu vrea sa se lase de baut. Vreau sa ii fac un bine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o diferență între nu vrea și nu poate. Dacă nu vrea e greu, dacă nu poate, e și mai greu. Nu este bine să te amesteci în viața unui om să îi pui ceva în mâncare fără voia lui, fără știința lui. Chiar dacă este un medicament care se știe că nu are reacții adverse. Nu poți să știi cum va reacționa organismul lui la medicamentul respectiv, dacă pățește ceva grav, se merge pe fir și poți fi acuzat.

| alex15ccc a răspuns (pentru sadrian46):

Se reactie adversa poate depasi efectele alcoolismului?
intr-adevar, nu este o metoda etica, dar poate salva respectiva persoana.

| sadrian46 a răspuns (pentru alex15ccc):

Da. căci nu știi dacă nu este alergic la substanța respectivă, face o reacție, șoc anafilactic, se umflă și moare până vine salvarea. Apoi autopsie, analiza conținutului stomacului, analiză toxicologică, îi găsește substanța pe acolo și se caută cine i-a dat-o.

| alex15ccc a răspuns (pentru sadrian46):

Exagerezi, socul anafilactic este rar si nu duce la moarte, de cele mai multe ori.
Mi-a povestit un medic de familie ca asa a sfatuit o femeie sa procedeze a carui sot este alcoolic (sa-i puna antalcol in bautura).
ce variata mai buna ai tu pentru respectiva persoana?

| sadrian46 a răspuns (pentru alex15ccc):

Exagerez ca să previn răul.
Soluția este Alcoolicii Anonimi.
Eu am condus un prieten care avea 41 de ani la groapă datorită alcoolui și un cumnat la 65 de ani.
Și de o intoxicație accidentală cu alcool, care mă putea duce la comă și apoi la morgă am scăpat întâmplător eu însumi acum 35 de ani.

| Panamax a răspuns:

Mai bine cumpara-i o sticla de bautura si lasa-l in pace.

| zăGhost a răspuns:

Nu fa asa ceva. Exista risc de efecte adverse urate. Ii pui sanatatea in pericol. Cel mai bine ar fi sa il sperie un medic, explicandu-i efectele negative ale alcoolului.

| alex15ccc a răspuns:

Antalcol, sfarama pastila si o pui in bautura/mancare.
medicamentul face ca corpul sa respinga alcoolul, astfel ruda ta cand o sa bea nu se va imbata si se va simtii rau (el crezand ca alcoolul este de vina).

| Panamax a răspuns (pentru alex15ccc):

Nu mai da sfaturi aiurea daca nu te pricepi. Medicamentele pentru alcoolism sunt destinate a fi administrate cu acordul persoanei dependente.Tratamentul cu disulfiram se incepe obligatoriu in spital, se face sub control medical si cu cooperarea bolnavului.
asa ca mananca rahat in alta parte.

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj

| Alepa explică:

Si sa il las sa bea pana crapa sa inteleg asta este gandirea voastra. Omul este alcolist si vreau sa se lase de ea. Am avut vecini care au murit din cauza bauturii. Problema este ca nu vrea sa mearga la dezalcolizare... Trebuie facut ceva in privinta asta, nu poti primi pe cineva la tine ca te face de minune, oare voi cum v-ati simnti?