| Pumba a întrebat:

Buna Ziua!

In acesta dimineata, cand venea mama de la serviciu, urcand niste scari, i-a intrat un picior sub o scara si a cazut. A venit acasa fara probleme, fara dureri si s-a culcat, fiind obosita dupa tura de noapte.

S-a trezit din somn cu o durere groaznica, abia poate tine mana pe picior, lovitura fiind la asa zisa "laba a piciorului". Nu e umflat dar e usor vânăt.

Nu vrea sub nicio forma sa mearga la doctor. Crede-ti ca este necesar sa insist sa o conving sa mergem la o radiografie?

A mai patit cineva asa ceva? Aveti idee ce i s-a intamplat concret piciorului?

Multumesc anticipat. Dau Fundita si Vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DLeonard a răspuns:

Buna ziua,

Este posibil ca mama ta sa isi fisurat osul si o particica din el sa fi ramas intr-o zona neplacuta. Poate sa isi indoaie piciorul? Vanataie este normal sa aiba de la o lovitura.

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu! Dacă era fisură sau fractură avea dureri groaznice imediat.Cred că cu algocalmin şi compresă cu apă rece în câteva zile scapă de dureri.Ar fi bine să o vadă medicul de familie. Sănătate!

| onasis1961 a răspuns:

Ai răspuns perfect!

Răspuns utilizator avertizat
| danielaxyz a răspuns:

Comprese cu bitter suedez, se retrage imediat vanataia

| Pumba explică:

Am fost la doctor si s-a rezolvat cu ghips timp de 21 de zile.

Multumesc frumos tuturor celor care au raspuns, in cele din urma alegand sa ii dau fundita lui DLeonard. Intr-adevar, mama mea si-a fisurat osul, exact cum a spus si el.happy

Multumesc, din nou, tuturor!

| AxelBv a răspuns:

Daca nu vrea sa mearga la doctor, recomanda-i un vraci, o vrajitoare sau, cel mai bine, sa se roage de 3-4 ori pe zi la doamne-doamne sa se faca bine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, chiar trebuie sa mearga la medic. Eu nu ma duc din orice chichita la spital, dar sunt riscuri daca nu se duce, in cazul mamei tale. Până atunci sa-si pună compresă cu apă stătută la picior. Au murit oameni din cazaturi, facand complicatii. Nu stiu daca nu-i vor trebui anticoagulante, chiar nu-i de glumă.

| gIiiIolil a răspuns:

S-ar putea sa fie doar o luxatie mai severa, dar ar trebuiisa mergeti la doctor, pentru orice eventualitate, poate fii ceva mai grav. Si iti si explic de ce nu a simtit durerea din momentul in care s-a lovit : Cateodata, cand corpul simte o durere atroce, acopera nervii cu un hormon secretat de corp, care impiedica nervii pentru o perioada determinata de timp sa trimita semnale dee durere catre creier. Asta am vazut la discovery happy Sper ca te-am ajutat happy Ureazai insanatosire grabnica mamei tale happy

| RozyRozyRozy a răspuns:

Pai da ar trebui sa mearga la doctor sa nu fie ceva scrintit, dar pana o convingi spune-i sa puna geata sa nu se umfle.
Sper sa fie totul in regula!
Bafta! funda :-D

| MirelBoss99 a răspuns:

Da asta a patit si gacicamea si dupa 3 zile mam dus cu ia la medic si mi-a zis ca e gravida si dupa am plecat si am lasat-o acolo dao in mama ei de proasta