| V3r0nica23 a întrebat:

Buna ziua, in Ianuarie am fost la primul control ginecologic din viața mea (am 21 de ani) datorită cm foarte neregulat ce ajunsese sa îmi vina după 45-60 de zile, am aflat atunci ca am mai multe malformații (sept vaginal, uter ușor septat, cervix cu forma și poziție anormala, ovar stâng mult mai ridicat decât cel drept) si endometrioza, am fost trimisa sa fac un RMN si după mult timp am primit același diagnostic, posibila endometrioza, posibilul endometriom are 3, 5 cm si se afla pe ovarul drept, după ce m-am întors la medicul ce m-a trimis sa fac RMN, mi s-a spus doar ca nu exista tratament si sa vin peste un an, un an jumătate sa vedem cum arată atunci, doar la cererea mea mi-au oferit anticoncepționale (karissa) sa îmi rezolv măcar problema cu perioadele foarte neregulate, întrebarea mea este pentru persoanele ce s-au confruntat cu endometrioza, ce părere aveți despre soluția data (sa vin peste un an, un an jumate)? Cum e considerată dimensiunea de 3, 5 cm? Cum v-ați "lovit" de endometrioza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns: