| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! In ultima perioada tot simt stări ciudate ca și cum aș "muri" și asta mi se întâmpla de când am băut ultima oară Coca cola. Pana sa simt aceste stări beam o sticla de cola la 2 l pe zi, dar ma simțeam foarte bine pana sa am aceste stări. Tin sa mentionez da am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimina coca-cola din viata ta si vei simtii ca traiestihappy

| MrAM a răspuns:

E din cauza ca consumi prea putina cola, incearca sa bei 4l pe zi si vezi cum te simti dupa.

| ionutchiriac222 a răspuns (pentru MrAM):

Asta-i bună XD

| Roger645 a răspuns:

Ei recomanda doza zilnica 250ml/zi. Cam 10% e zahar, in 2l ai 200g zahar, adica prea mult. Si eu am baut vreo 10 ani Pepsi/ Cola cu lacomie pana m-am trezit ca dureri severe la rece la toti dintii.
Dentist: Dintii sunt curati, nu ai tartru, cumva bei d-alea acidulate?
Eu: Da, zilnic.
Dentist: Pai ti-a dizolvat mare parte din smalt, ca are mult acid. Si sa iti cumperi dus bucal care curata intre dinti.

M-am oprit cu acidulatele si dupa vreo 6 luni si-a revenit dantura. Iar dintii nu aveau albul ala stralucitor. Nemaivorbind ca ma constipau. Deci nu mai rele peste de la dinti pana la iesire.