| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, în ultima vreme am o problemă încep să am o stare de slăbiciune în picioare și mâini, care nu îmi dă chef să fac ceva.Mă gândeam că poate îi din cauza ca veneam de la școală și îmi era foame, m-am pus și am mâncat o omletă cu 6 ouă,și pe lângă niște șuncă și slănină. Am terminat de mâncat,și peste vreo oră,tot așa slăbit la picioare. După mănânc ceva dulce, o tablă de ciocolată și îmi trece.In luna August2023 mi-am făcut glicata care mi-a ieșit 5, 59,la doctor mi-a zis că dacă mai mănânc dulciuri pot face diabet.Eu am mai tot mâncat că mă simțeam fără energie,în plus celelalte analize au fost perfecte, și nu știu ce pot avea? Am 15ani, 6luni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai putea incepe sa mananci mai sanatos, sa faci miscare si sa iti faci analizele recomandate prin medicul de familie, mergi la medic numai amana!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai sigur diabet la cît bagi in tine, 6 ouă? Esti nebun? Iti faci praf ficatul plus slănină, sigur ai diabet, mergi la diabetolog sa iti dea insulină

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bossule mergi te rog eu mult mergi urgent la medicul tău de familie Doamne Dumnezeule ferește la Vârsta stă chiar nu-ți doresc bossule sa ai o problemă de sănătate fugi tată la medicul tău de familie urgent poți avea și probleme cu inima sau poți face leucemie Doamne ferește nu-ți bate joc de sănătate la vârsta asta și lasă dulciurile și energizantele te rog mult de tot mergi la medicul tău de familie boss nu-ți neglijat sănătatea încă este extreme de mic pentru Dumnezeu Sâte ferească de vreo problemă de sănătate poate ești anemic la ceva și nu-ți fugi repede la doctorul de familie cu familia ta și spune-le urgent părinților tău problema ta gravă de sănătate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi tăticule la doctorul și nu amâna nimic legat de sănătate ta spune-le urgent părinților tăi problema gravă de sănătate pe care o ai urgent spune-le le sad Dumnezeu Sâte ferească de așa ceva la vârsta ta nici nu vrea să știu să mă gândesc ce viața ai putea sa ai cu o asemenea povară pe tine ești extreme extreme de mic pentru o boală atâta de crudă și mortală te implor eu mergi la părinți tăi spune-le urgent problema ta gravă de sănătate bossule

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Energizantele săle nu le bei alea sunt cele mai satanice alea poți avea și cu obezitate problemele de sănătate și cu orice orice alea îți distruge viața ști cum? Praf praf face omul energizantele nu-ți dă energie nu există așa ceva alea ști ce face? Îți mănâncă ficatul țil omoară Doamne Dumnezeule Sâte ferească de așa țil face praf la fel și stomacul ști cum țil face? Complet țil distruge nu-ți mai spun că creierul țil mănâncă la câte chimicale și rahaturi chimice se află în el nu mai dracu știe cum se fac și ce se află în ele cu Adevărat noi știm ce scrie pe spatele da oare chiar doar atâta sunt in ele? Nu cred au mai multe chimicalele da nu-ți vor spune prin energizantele astea tată uite așa ajungeți dependenți și aveți probleme de obezitatea aveți probleme cu inima cu leucemia cu glicemie va distrugeți întrega sănătatea industriale astea satani ce care au ca scop sa va îmbolnăvească sa va distrugă tăticule Pentru ei nu suntem decât niște cifre nu oameni ei că scop nu are să-l facă pe om sănătoasă și să-l distrugă tată sal mănânce de viu să-și bată joc de sănătate voatră tăticule că sunteți tinerii extremi de tineri și în felul ăsta știe că voi nu știți așa și va prinde ușor la mâna lor că nici părinți nu va spun sunt și uni părinți...nu mai zic de ei nimic...mai rău ca copii

Vrei dulce? Vrei sa mânci boss meu dulce ia tată fructe bagă în tine fructele cu tone nu pățești nimic boa ia o portocală ia o grefă iau un pepene galben sunt atâta fructe pe lumea asta de ce să-ți dai sănătatea pe mâna sataniștilor care conduce lume să-și distrugă sănătatea cu industriale lor bolanave pline de chimicale și cancerigene

Când vrei dulce ceva ia și bagă fructe boss câte vrea mușchi tăi lasăi pe jmecheri sa mănânce tiramisu cat vor tu bagă fructe ai sa vezi atunci jmechaiea Adevărată ai grija bossule de sănătatea ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai frustratule cu probleme psihice stii cu cine stai de vorba?
vezi sa nu cumva sa iau personala asta si sa vin eu peste tine, caci va fi vai si amar de tine si de mama ta! ca te umilesc!
nu ai idee cu cine vorbesti! doar latri pe aici ca un terminat ce esti!
frustratule este a doua oara cand ma ameninti!
ai grija ce spui aici oligofrenule, caci vorbele au repercursiuni!

lasa-mi adresa unde locuiesti ca vin eu dupa tinewinking
dar pun pariu ca esti doar un alt oligofren care scrii de la "Balaceanca"

| ioana748 a răspuns:

Totusi, 6 oua, cam mult odata.
Pai ia si tu niste minerale si vitamine de la farmacie, specifice pentru varsta ta.
Cand te mai ia amețeala ar fi buna niste glucoza dar nu stiu daca iti place gustul.
Si ce sa faci? Vezi ca sunt dulciuri pentru diabetici si sunt foarte bune.
Suc, daca bei de pofta, este acela zero.
In loc de zahar poti folosi zaharina si poti trai si asa.
Ar trebui sa faci si alte investigații. Cardiologie, neurologie, daca amețelile nu pleaca
Multa sanatate.

| Lupică27 a răspuns:

Trebuie tinut sub observatie, nu ti s-a comunicat asta? nu ai fost spus sub observatie cu dieta si stil de viata schimbat? tipic romanesc.
Nu ai nici diabet nici prediabet inca dar te apropi de prediabet daca nu schimbi stilul de viata si regimul alimentar.
Ciudat la varsta ta sa iasa glicata atat de mare, mai ai in neam persoane bolnave de diabet?
E greu sa faci diabet de la dulciuri mai ales la o varsta asa frageda, din cate inteleg de la tine ai un aport mare de proteine si grasimi, probabil de asta iti iese asa mare.
Poate te ajuta informatia asta. ''Nivelul normal al hemoglobinei glicate este sub 5, 7%. Nivelul HbA1C cuprins intre 5, 7% si 6, 4% corespunde prediabetului, conditie medicala premergatoare diabetului si care este reversibila daca se iau masuri de dieta si miscare.''

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Bravo, acestui raspuns eu i-as fi dat funda happy

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Ce dragut din partea ta! happy

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Totusi nu ti-o lua in cap! de la expresia "a și-o lua în cap" laughing

stiu ca acum urmeaza sa zici ceva porcos, ti-am ridicat mingea la fileu fara sa vreauwinking

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Nebunule tu vrei sa facem Hîța-hîța laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Nu fac cu baieti nici pentru bani multi! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Lupică27):

Da am în familie genetic

| Lupică27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cel mai probabil o sa faci si tu.

| Lupică27 a răspuns:

Vi sa ne giugiulesti barzoiu la amandoi laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

E un bolnav psihic, a ajuns cainele asta sa ma ameninte happy
ce soi de troll mai este si asta?
pun pariu ca e un ratat de 14-15 ani care maraie aici aiurea
ce fel de atentie cerseste ratatul asta?

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

E un copil prost care trebuie ignorat

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Eu trolli tot am vazut pe TPU, dar un asemenea retardat pana acum nu am vazut, asta este un limitat de ala pe care il bat toti la scoala si el isi face in gand filme cum sa ii omoare pe acei colegi!
genul asta de psihopat intra aici!
eu inteleg si gluma, si jignirile dar este a 2-a oara cand prostul asta ma ameninta!
poate il aflu! daca nu pun eu apoi filmulete pe net cu acest loser si cu baieti de-ai mei cum ii baga corvigelul uita-te la mine!

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Vad ca gata a si fost sters de admini.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Un limitat de asta nu se invata minte nici dupa ce are peste 10 conturi sterse, are probleme mintale grave!

| Mihai0101 a răspuns:

6oua, sunca plus slanina la o masa si ai doar 15 ani! N-are cei face doctorul daca nu tine un pic de regim alimentar si cu alimentatia asta ajungi si la diabet sigur si alte conplicatii

| anonim_4396 explică (pentru Mihai0101):

Eu dacă țin regim ajung la 50 kg, acum am 54

| Mihai0101 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am zis sa te infometezi ci doar sa ai grija la cantitatea de mancare. sportul te-ar ajuta sa te
reglezi

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Si dulciurile sunt bune dar nu in fiecare zi la trei zile o data poti sa te bucuri si de prajituri dar nu zilnic!

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Zic la trei zile deoarece si doctorul ti_a recomandat.Stiu ca e greu sa nu mananci dulciuri dar nu zilnic

| MihaiMB a răspuns:

Cel mai indicat este sa iti schimbi stilul de viata:mancare sanatoasa si miscare. Stiu ca poate fi greu la inceput, dar cu timpul vei vedea ca vei fi mai pozitiv si nici nu vei mai simti slabiuciune pentru ca ai muschi antrenati. Nu mai manca dulciuri daca deja ai ajuns in punctul in care mai ai putin si faci diabet, mai bine mananca fructe.