| SmallStep a întrebat:

Buna ziua! In unele nopti ma trezesc din somn putin agitat si aud cum circula sangele prin corp. Aud un șuierat si batai ale inimii putin alerte. Am 26 de ani, nu cunosc sa am probleme cardiace (am fost la control in urna cu un an), am doar probleme cu anxietatea. Anterior ultimei experiente de genul mi-am luat tensiunea. Aveam 110/70, mai mica decat de obicei.
Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna
Nimic grav, doar un mic atac de panica.
MagneB6, SedatifPC, Extravalerianic Cardio.
Toate cele bune,

| Lupică27 a răspuns:

Traume, stres continuu, apnee obstructiva, 110/70 e tensiune buna, da si alte detalii.
Eu ma trezesc noaptea des.

| SmallStep explică (pentru Lupică27):

Salut si multumesc pentru raspuns. Alte detalii: sunt stresat si agitat zilnic din cauza muncii, nu sunt sedentar, nici activ. Fac sport in weekend, iar in restul saptamanii incerc sa ating un numar de 5 mii de pasi. Exagerez cu gustarile dulci si sarate, consum cate un pahar de vin zilnic (de cca o saptamana). Sunt slab, dar am grasime adunata pe solduri si pe burta. Nu fumez. Pe langa gustarile nesanatoase, mananc mancare gatita acasa, multe seminte, nuci si cereale si nu beau sucuri. Doar apa.

| Lupică27 a răspuns (pentru SmallStep):

''sunt stresat si agitat zilnic din cauza muncii'' Agitatia creaza anxietate si tulburari de somn.
''consum cate un pahar de vin zilnic'' mare prostie, ori bei alcool rar si bine ori nu bei deloc, alcoolul chiar si in cantitati nesemnificative afecteaza grav creierului.
Am un vecin care toata viata lui a baut si acum e leguma, a facut accident vascular si nu mai stie mare lucru, daca bea o cafea uita si peste o ora bea alta, un unchi a murit facand accident vascular, si el practica sporturile astea baut si fumat, altcineva tot din neam e si el leguma, toata viata a baut si acum a facut accident vascular si diabet.
Eu am abuzat de alcool cativa ani din cauza problemelor personale plus nopti pierdute si stres, acum ghici ce, ma trezesc des noaptea, dimineata sunt agitat, trebuie sa fac sport cum ma trezesc ca daca nu n-am stare sunt anxios, urinez des, in unele zile imi vine sa fac treaba mare fara motiv din cauza anxietatii.

| Cipi1212 a răspuns:

Un consult la medicul specialist este o alegere bună.

| popapopica a răspuns:

Tensiunea, anxietatea...