| Antmrvd a întrebat:

Buna ziua!
Acum un an de zile am avut anemie…si niste groaznice,de lesin,a venit salvarea,mi-a facut ekg,totu ok…tensiune buna.
Acum,de ceva timp,am inceput sa am pusee de caldura…palpitatii,stari de lesin aproape…, tin sa mentionez ca mi este foarte FRICA de AVC sau de probleme cardiace….
FOARTE FRICA. zilnic ma gandesc….
Ideea mea este ca …de cateva luni, maxim 10 luni sa spun…am iinceput cu aceste stari…
Inainte n aveam nmc,stateam singura,radeam,plangeam, n-aveam nimic…. niciun bufeu de caldura…
Acum sunt destul de dese…batai rapide ale inimii…
Intr un final, am ajuns la cardiologie…cu prietena mea care a stat langa mine si incerca sa ma calmeze si cu 2 asistente super care au reusit oarecum sa ma linisteasca…dar inima mea tot tare batea, tot calda eram..cu tensiune mare de data asta 15/10…
Mi-a facut un ekg complet, sofisticat din ce am vazut…din care a vazut ca am un ventricul drept nu stiu cum sau cv de genu, care mi-a spus ca nu inseamna nimic si ca asa m-am nascut si ca multi se nasc asa..si ca nu e nicio problema…
Acum…sunt bine..de cand am fost n am mai avut pusee de caldura aiurea..stand in pat cand ma gandeam la ceva…n-am mai avut batai rapide ale inimii deloc.n am mai avut nimic rau…
Doar in momentul cand m-am certat cu cineva drag mie..am inceput sa plang si atunci tensiunea mea era mare…adica am simtit bufeurile de caldura…nu am masurat o…Cand m-am linistit,a scazut si ea imediat…urechile fiind reci putin, fata calie, nu calda…etc
Mi este teama de aceasta tensiune..inainte ma stresam,plangeam si n aveam tensiune si nimic…sau cel putin nu aveam bufeurile acestea de cald…de obicei inainte aveam dureri de cap foarte mari cand plangeam ft mult,.
Acum ma bucur ca sunt bine,n-am cuvinte sa zic,imi vine sa ies,sa fiu activa …,dar totusi ma sperie un pic tensiunea…ca si daca rad la fel fac ma inrosesc…
Dna mi-a zis ca e normal ca atunci cand bei cafea sau razi excesiv sau la emotii,tensiunea noastra sa urce,ca este firesc,si ca la sportivi tensiunea e ft mare,sau daca alergi, la fel tensiunea este mare, ca e normal…
Acum nu stiu ce sa zic.d asta vreau sa va cer un sfat…un mic sfat. daca e ok cu tensiunea.ce parere aveti?…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simptomele tale sunt 98% SPASMOFILIE, adica lipsa de calciu, magneziu si globule rosii (in sange).
Este des intalnita la fete si femei tinere (dar nu numai).
Cauza: alimentatie nesanatoasa, cu lipsa de aport de calciu si magneziu (precum si de proteine) suficient, pentru organism!

Te sfatuiesc sa consumi mai multe lactate naturale, spanac, sirop de coacaze negre, carne rosie!
Dupa un jumat de an de alimentatie corecta, organismul tau isi va reveni, simptomele vor disparea.
Insa, si in continuare trebuie mentinuta alimentatia corecta, echilibrata (taraneasca, bio), "ca la bunica acasa"!

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate nu ar strica sa incerci sa iti mai temperezi emotiile puternice, in special cele negative? Cred ca ar fi mai productiv pe termen lung decat sa te stresezi zilnic ca poti face un avc.Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de multivitamine si minerale.sa mananci bine si sa te odihnesti mai mult.
Iti doresc o zii buna.

| AdrianFoanga a răspuns:

Stiu de la ce este dar nu am permisiunea sa-ti spun. Nu te gandi la prostii ca nu-i de la aia.