| BogdanCLN a întrebat:

in urma unei pleurezii partea dreapta in mare parte in momentul de fata tratata am fost diagnosticat cu microtromboza pulmonara usoara diagnosticul fiind facut in urma unei stari de tahicardie sinusala, aveam pulsul in repauz 100-110 si am mers la doctor, am facut tomograf si mi-a zis ca am microtromboza pulmonara asta fiind acum o luna. Am stat internat o saptamana cu tratament, acasa iau anticoagulante pradaxa 150, in momentul de fata nu am nici un simptom, rau, nici o durere imi iau tensiunea, pulsul si saturatia de 3-4 ori pe zi, tensiunea arteriala o am in mare parte 100 cu 60 / 110 cu 65, saturatia (oxigenul) 98-99 si pulsul in repauz 55-60-65 si in miscare 75-80, am varsta 26 de ani, neavand complicatii starea mea fiind buna spre foarte buna, as putea sa fac miscare sa ies din casa sa ma plimb, sa imi reiau activitatile de zi cu zi?

Si as dori sa mai intreb microtrombolismul pulmonar usor care din zisele doctorului nu se afla pe artera principala a plamanului si este doar in partea dreapta problema e la fel de periculoasa ca si embolia pulmonara de care toata lumea se teme? Tin sa precizez ca nu am dureri intravenoase, umflaturi ale membrelor sau varice!

Pun aceste intrebari aici pentru a afla informatii utile de la oameni care se confrunta cu probleme de genu si care au trecut peste, cei care imi vor raspunde cu "consulta medicul" stati linistiti il consult periodic, da orice informatie suplimentara e binevenita, va rog fara raspunsuri rautacioase multumesc, ofer funda celui mai util raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Buna!
Bineinteles ca poti sa reiei usor usor activitatile zilnice, poti iesi la o plimbare, etc, dar nu fa efort intens, ci doar sa ti iesi putin din starea aia de "amorteala"
Embolia pulmonara e ceva mult mai grav, fiind a 3 a cauza a mortalitatii in România, iar tu esti departe de acest lucru. Fiind "micro", cheagul de sange ajuns la plămâni este minuscul, posibil sa se fi dizolvat până acum de la medicamentele pe care le iei.
Continuă să ti iei in fiecare zi tensiunea, pulsul, saturatia, si de preferat sa le notezi undeva ca sa vezi daca apare vreo modificare considerabilă si ca sa i arăți medicului în caz ca are nevoie. La orice modificare sau daca te simti rau, neapărat la medic, nu ti spun pentru ca nu te ai duce, spun din cauza ca mai toți avem tendința să spunem "lasa ca trece, e doar de moment". Sanatate!

| BogdanCLN explică (pentru Denisa0954):

Multumesc frumos de raspuns, fac control periodic, bineinteles ca respect tratamentul si recomandarile medicului, am cautat pe internet despre microtrombolism pulmonar si nu am gasit nimic doar despre embolie.

| Denisa0954 a răspuns (pentru BogdanCLN):

Probabil pentru ca embolia se caracterizează prin prezenta unui tromb(cheag de sange) in circulatia venoasa, iar ceea ce ai tu este asemănător, doar ca nu la fel de grav, din punct de vedere al definiției este acelaș lucru, dar gravitatea nu se compara.