| Xalion a întrebat:

Mama mea, in vârstă de 39 de ani a descoperit o umflatura la sânul stâng, roșie, ca un furuncul. Ea a mai avut probleme cu sânul drept, dar rezolvate. Credeți că s-ar fi putut transfera? Sau e strict problema dermatologica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Medic de familie-ginecolog-mamografie+ecografie. In cazul in care e furuncul, se rezolva la dermatolog, daca nu, se intoarce la chirurgul ginecolog pentru operatie

Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare femeie ar trebui sa invete urmatoarea REGULA:
Cand face baie, sa-si pipaie ambii sani, cu mare atentie!

Daca constata o umflatura sau intarire catusi de mica, sa mearga imediat sa faca un control medical!
In faza de inceput, chiar si inceputurile de cancer se pot trata fara mari probleme. Cu trecerea timpului (cateva luni), daca o tumoare canceroasa nu este tratata, trece in faze mai avansate, cand tratamentul va fi tot mai drastic sau chiar imposibil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e o umflătură acolo, se duce la medic.
Dacă nu e furuncul e cancer.
Dacă se duce acum, se tratează.
Dacă nu se tratează nu se mai duce, este dusă.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să meargă la medic pentru a afla exact despre ce e vorba.

| Raducons a răspuns:

Cred ca este un furuncul, se trateaza nu e problema.

| ibaal a răspuns:

Doctorul stie mai binehappy
Deci, sa faca o programare.