| Mihai0101 a întrebat:

Buna ziua, mi-am luat tensiunea si cred ca este marita cea mica, ce parere aveti, este buna sau nu?
137/98 puls 70

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui varsta dar tensiunea nu este mare.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tensiometrele digitale nu masoara tot timpul corect
eu zic sa iti faci o programare la cardilog dupa ce ai obtinut oo trimitere. de la medicul de familie.
Mai bine sa te asiguri ca ok, decat sa ai probleme pe viitor

| Furnicuta000 a răspuns:

E cam la limita. Tensiunea maxima pentru o persoana normala e 139/89. Masoara-ti zilnic si daca ai des valori de 140 sau peste poate sa fie vorba de o hipertensiune sau un inceput. Oricum nu e nimic de speriat

| Mihai0101 explică:

Buna scuzati-ma am uitat de varsta am 38 ani sunt fumator si beau 2 sau 3 cafele pe zi mai slabe

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Vorbiti de erectie sau

| CalinaXandra a răspuns:

98 cea mica? Cam mare
Nu va doare capul?

| Mihai0101 explică (pentru CalinaXandra):

Nu durere de cap nu doar usoara presiune uneori in partea stanga sau poate sa fie de la atacurile de panica nici eu nu stiu insa nu stiu daca e ok tensiunea mica

| CalinaXandra a răspuns (pentru Mihai0101):

Tensiunea mica trebuie sa fie maxim pana în 80. Mai ales la vârsta dv. Putem vorbi de hipertensiune arteriale când spuneți ca aveți 98. Mergeți la un medic sa nu aveți alte probleme de sănătate de care nu știți. Sunteți tânăr