| girl12 a întrebat:

Are cineva aparat de luat tensiunea? daca da, cum stiti ce tensiune aveti? mie imi apare un nr la sistola, unul la diastola si unul la puls. care e tensiunea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tensiunea maxima este cea indicata la sistola(tensiunea sistolica) si tensiunea minima este cea indicata la diastola(tensiune diastolica) iar pulsul este numarul de batai ale inimii pe minut. Sanatate si numai bine!

| Lili_4370 a răspuns:

Numarul de la sistola plus numarul de la diastola.