| SpitalulDeGlumeti a întrebat:

nu stiu daca este categoria potrivita dar doresc sa stiu care este cel mai bun inlocuitor al zaharului, am facut analizele de curand si mi-a iesit glicemia 160, as dori sa inlocuiesc zaharul si nu numai zaharul, pentru alte sfaturi va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Foloseste zahar brun, miere de albine -ca inlocuitori...dar nu-i suficient! Micsoreaza si cantitatea si daca se poate, chiar poti elimina.Bea de exemplu ceaiul sau cafeaua neindulcite! Elimina consumul de fainoase.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-l inlocuiesti cu si mai mult zahar, dupa principiul cui pe cui se scoate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca setarile tale sunt foarte restrictive, nu pot raspunde la mesaje.

| SpitalulDeGlumeti explică (pentru anonim_4396):

Da mai, ca sucit om m-a facut mama, cum o fi stat ca a facut proiectul cu mine... nu-mi dau seama, am remediat defectul stricatwinking

| zahy a răspuns:

Te duci in farmacie si cumperi Zaharina Sunt niste pastilute mici care o pastila are echivalentul la o lingurita de zahar. acest produs il folosesc in general diabetici.

| zahy a răspuns (pentru zahy):

P.S. gasesti si la magazine zaharina dar cel mai sigur este la farmacie. da oun gust aparte nu este ca zaharu dar e foarte bun pentru cafea, ceeai

| anutza6117 a răspuns:

Matusa mea foloseste zaharina pentru ca are glicemia mare

| silvershark a răspuns:

Incearca siropul de agave!

| yorazvan11 a răspuns:

Poti inlocui cu miere de albini

| anonyymu a răspuns:

Miere.

| Hrom_Emilia_1998 a răspuns:

M-am gandit la cateva lucruri.
Stevia provine dintr-o plantă numită STEVIA Ribaudiana şi este mult mai dulce ca zaharul (2gr stevie = 100gr zahar), nu afectează glicemia şi nu conţine calorii.
SIROPUL DE ARTAR
Pe lângă calitatile de îndulcitor natural, acesta este bogat în vitamine şi minerale, are proprietăţi antioxidante, antibacteriene, intăreşte sistemul imunitar, dar este şi o sursă excelenţă de energie. Fara glicemie!
MIEREA CRUDA (nerafinata)
Pe lângă faptul că este un îndulcitor natural, mierea crudă este şi un medicament natural. Se găseşte în starea sa naturala exact aşa cum a fost extrasă din stup, nu este modificată prin procesul de pasteurizare şi este mai închisă la culoare faţă de cea din comerţ. Astfel, ea îşi păstrează toate proprietăţile miraculoase. O puteţi comanda direct de la apicultori.
Sau ZAHARUL BRUN
Ce-i drept, nu este asa de dulce ca zaharul normal, dar oricum trebuie sa reduci din cantitatea normala pe care o luai.Este si el dulce, dar nu foarte.Sigur glicemia iti va scadea daca iei zahar brun.

Sper ca te-am ajutat.Credca cele mai bune ar fi stevia si siropul de artar, dar ele se gasesc mai greu, totusi, poti incerca sa cauti aceste 2. Daca nu gasesti ti-as recomanda mierea cruda(nefiarta), nu in cantitati mari!
Dinnou, Sper ca te-am ajutat!

| Shadowatdawn a răspuns:

Zaharul/fructoza la nivel ridicat in sange nu are drept cauza doar alimentatia. Nivelul glicemic ridicat poate avea si alte cauze gen stres, suparari, nu mananci cat iti trebuie (sari masa/mese) etc. Cunosc doua cazuri (cunostinta, respectiv ruda de sange) care au facut diabet zahar pe fond nervos, asadar ia in calcul si cum iti decurge ziua.