| Iriiiii a întrebat:

Deci pur si simplu m-am saturat de ochelari!
ce ar trebui sa fac ca sa scap de ei definitiv?(fara lentile de contact, va rog).
ceva niste alimente care sa-mi faca vederea mai buna.
am cu plus la ambii ochi dar nu stiu exact cat.
si ii plus ii port de la 6 ani x_X, acum am 14 si as vrea ca din clasa a9a sa nu ii mai port.
ma puteti ajuta cu niste sfaturi?
multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sorinL1 a răspuns:

Operatie cu laser. Costa in jur de 800-1000 euro pentru fiecare ochi dar te scapa definitiv de ochelari.

Conditii:
1. Trebuie sa ai 18 ani impliniti (cel putin asa mi-a zis mie cand am fost la 17 ani la control);
2. Dupa caz, afectiunea trebuie sa stagneze (sa nu mai creasca in dioptrii). In caz ca te operezi si afectiunea nu a stagnat, poate aparea chiar si dupa operatie;
3. One time only, din cate stiu eu.

| sorinL1 a răspuns:

Eventual poti sa consumi morcovi, suplimente de Vitamina A si E si Luteina.

| aryana1991 a răspuns:

Morcovi imbunatatesc vederea

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

sad si eu port ochelari :-

| Iriiiii explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

De la cati ani? sigh si cati ani ai acum? sad

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru Iriiiii):

Port de aproape 9 luni, cu toate ca trebuia sa ii port de mai mult timp, am 14 ani.
Scuze, am scris mai mult dar s-a trimis doar : sad si eu port ochelari.
In caz ca vrei sa vorbim trimite-mi id.ul tau printr-un mesaj.

| kta1431k a răspuns:

Buna,ochelari nu ii porti degeaba, parerea mea e sa ii porti acum pentru a-ti "repara" ochii sa ai mai multe sanse sa scapi de ei mai tarziu si in plus o pereche de ochelari arenjati la o fata o fac sa para mai draguta. in cateva cercetari pentru tine, am gasit asta http://www.topsanatate.ro/......19377.html Multa sanatate si nu mai fii suparata, o sa scapi de ei ca ai inca o varsta frageda.

| ZvT a răspuns:

Mananca morcov, lasa calculatorul.

| Portocalovinsky a răspuns:

Poti manca 1-2 morcovi pe zi.
Mai lasa calculatorul si TV-ul, pentru ca strica vederea, si iar ajungi sa porti ochelari.
Sper sa iti fie de folos, pa-pa!

| mariap2011 a răspuns:

Vb cu medicul oftalmolog ce se poate face in cazul tau. daca problema s-ar fi rezolvat doar cu mancat anumite alimente nu crezi ca ti-ar fi zis din prima? sau crezi ca noi ceilalti am fi purtat ochelari doar asa, ca ne place?sad