| MaasteR a întrebat:

Sunt baiat am 13 ani in curand fac 14, de ceva vreme am observat ca nu vad la departare drept urmare m-am dus la un control.
Mi s-a spus ca sunt miop si imi trebuie dioctrii -1, 75. Mi s-a spus ca va trebui sa ii port toata viata.
Deoarece nu am mai purtat ochelari, oftalmologul mi-a spus ca intai imi pune dioctrii -1. Sa ma obisnuiesc si sa vin la control peste 6 luni. Stiu ca in timp dioctriile se vor mari.
Intrebarea mea: Voi trebui sa port niste ochelari cu dioctrii care nu sunt potrivite. Imi trebuie -1, 75 si imi da -1.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anddreee a răspuns:

Dioptrii le zice. Mi se pare ciudat sa faca asta, nu mi se pare in regula. Si eu am purtat ochelari o perioada tot pentru miopie(acum am lentile), nu mai purtasem pana atunci si totusi mi-a dat direct de care am avut nevoie si nu am avut niciun disconfort, chiar ma simteam mult mai bine sa vad totul clar.

As zice sa mai faci un control, dar in alta parte sa vezi si o alta parere.