| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ceva remedii naturiste (fara pastile) pentru retentia de apa si constipatie? In afara de ceaiul verde care la mine nu functioneaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| romeo78 a răspuns:

În primul rând, schimbați obiceiurile alimentare în cele 9 ore de job la calculator!
De asemenea, fără chipsuri, fără pizza, fără mâncare instant la cutie, fără sandwich.
Retenția de apă are, de obicei, 2 cauze: sedentarismul și excesul de sare!
Constipația se produce de obicei din cauza monotoniei alimentare și sedentarismului.
Deci, înainte de orice fel de tratament naturist, faceți o schimbare în viața dumneavoastră în cursul zilei de muncă!
Iaurturi, musli, cereale integrale, salate, mâncare gătită acasă, dar și pâine fără sare.
Nu consumați decât iaurt, sana simple, fără fructe, cereale. De asemenea, recomandat este Kefir să consumați. Iar, salata este ambalată, chiar amestec de salate.
Sănătate!

| Paula2018 a răspuns:

Multumesc. Asta incerc, doar ca imi plac foarte mult ceaiurile si de aceea as fi vrut sa combin putin.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Retentia de apa se datoreaza faptului ca nu bem destula apa iar constipatia ca nu consumam 5 fructe pe zi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Remediu naturist pentru constipație fără pastile.
Fulgi de ovăz, semințe de in, salată de varză.
Ceai pentru slăbire Yongkang.

| gabicoo a răspuns:

Ceai de gălbenele pentru constipație!
Ceai de mătase de porumb pentru retenția de apă!

| Paula2018 a răspuns:

Am incercat si fulgi de ovaz/tarate cu iaurt si prune... fara rezultat.

| Lorennn a răspuns:

Pentru constipatie sunt foarte bune prunele uscate.

| JUNNKiE47 a răspuns:

Lipsa de activitate fizică poate duce la constipație, retenția de apă o produce organismul și nu prea sunt remedii pe cale naturală pentru aceasta, decât diureticele, o alternativă dacă ții neapărat să fie naturală sunt plantele cu efect diuretic. Îți recomand să faci cât mai multe exerciții fizice adoptând o alimentație sănătoasă și nu vei mai avea aceste probleme.

| Paula2018 a răspuns (pentru JUNNKiE47):

Alerg in fiecare seara, insa am un job cu 9h la calculator. Ma lupt cu chestia asta de ani buni. Din pacate am incercat n plante si nu am avut niciodata efecte ok.

| JUNNKiE47 a răspuns:

Atunci încearcă medicamentele, acest job îți poate dăuna grav sănătății, nu am ce sfat să îți mai dau în privința aceasta din păcate.

| viorelman11 a răspuns:

Tarate de grau