| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca aceasta problema poate fi rezolvata doar de medicul stomatolog, insa sunt tare panicata si as dori cateva raspunsuri de la persoane care au tercut prin ceva asemanator. De vreo 5 zile mi-a aparut un fel de pata maro pe gingie, aproape de canin in partea stanga. Am cautat pe internet si nu seamana deloc cu vreo infectie sau puroi. M-am gandit ca poate m-am ranit cu periuta si imi va trece. De 2 zile ma doare un dinte ( foarte vag) din partea de jos. Simt ca si cum ar fi ceva intre cei 2 dinti - acelasi lucru se intampla si sus-. Am incercat sa gasesc vreo explicatie relevanta pe internet, dar nu am gasit. Maine ma voi duce la medic, dar ma tem ca ma va trimite la radiografie si eu vreau doar un consult sa ma linistesc, deoarece maine seara voi pleca la mare si nu vreau sa plec agitata si stresata. Este prima oara cand am probleme cu dintii. Am 20 de ani si am avut o singura carie mica anul trecut care a fost rezolvata. Va rog, poate imi puteti da cateva raspunsuri. Mentionez ca am tot incercat sa vad daca mi se misca dintii ( unii mi se par mai mobili decat ceilalti, sau poate e doar imaginatia mea). Sper sa n-am paradontoza. Si daca am, se intampla ceva daca aman vreun tratament cicrca 3-4 zile cat sunt plecata la mare? Va multumesc anticipat din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Poate fi o necrozare... mergi la medic că n-are rost să te speriem noi aici.

| Lavv a răspuns (pentru Azµre):

Stii daca as putea lua ceva sa nu ma mai jeneze? Dentista sigur ma va trimite sa fac radiografie si acum chiar nu am timp..Consider ca ei, medici fiind, ar trebui sa isi dea seama in proportie de 80% despre ce e vorba...doar au experienta.

| Azµre a răspuns (pentru Lavv):

Nu aș putea să îți spun pentru că nu știu despre ce este vorba... dacă poți să mai rabzi 2-3 zile cum spui, aunci rabdă, și te duci la urmă la medic. Trebuie să te duci nu ai încotro...

4 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Cred ca te asteapta o perioada cand va trebui sa iei antibiotice.

| Lavv a răspuns:

Multumesc celor doi acare au incercat sa ma lamureasca! Am fost astazi la dentist si mi-a spus ca nu am nimic..Ca am acea pata pe gingie, deoarece ori m-am ranit cand mancam ceva, ori asa este culoarea mea la radacina.

Despre faptul ca mi se misca dintii a spus ca este imposibil, ca doar mi s-a parut, ibcercand sa faca si ea acelasi lucru cu dintii mei- si daca aveam paradontoza, atunci gingiile ar fi trebuit sa fie rosii, inflamate si multe altele-.

Apropo de faptul ca simt ceva intre dinti a zis ca este doar imaginatia mea, mi-a dat cu o colutie apoi m-a pus sa clatesc cu apa rece- nu am simtit nici o durere- daca simteam, atunci aveam ceva.

M-am linistit si sunt fericita, chiar daca mai am impresia cateodata ca am ceva, nu am nimic, doar am fost la doctorlaughing.