| sparklingqueen a întrebat:

Buna ziua! Sunt racita si mi-am pus o compresa cu spirt pe frunte ca sa-mi scada febra,dar a inceput sa ma usture ochii,nu cred ca mi-am scapat spirt in ochi, dar probabil am pus prea multa, este ceva grav? Dupa 7 minute de cand au inceput sa ma usture ochii am inceput sa ma dau cu apa pe ochi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti intra spirt in ochi, poti ramane cu sechele de vedere.

| sparklingqueen explică (pentru Bula):

N-am patit nimic, si port ochelari si am miopie destul de mare happy

| darrio2007 a răspuns:

Se pun comprese cu apa rece nu cu spirt.
Dar asta nu te scuteste de un tratament cu medicamente antivirale.

| 19Mary19 a răspuns:

Daca ai spălat bine ochii cu apa, nu are ce sa se întâmple.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta cu alcoolul e O MARE TIMPENIE! Cit ai febra? Daca chiar e cazul sa o scazi, TE HIDRATEZI, nu pui comprese cu alcool!

| Freya1 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, dar ea și tu un paracetamol mai bine.