| Alinus25 a întrebat:

Sunt un pic socata pentru ca mi s-a spus ca baietelul meu in varsta de 2 luni e suspect de SD. Are ochisorii atipici acestui sindrom, si o singura linie la o palma. E posibil sa nu aibă nimic totuși? Mi-e teama sa merg la un control, nu as suporta vestea. Sunt demoralizată. E primul meu copil.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

In sarcina nu ai facut testele pentru depistarea riscului de SD? La 2 luni e cam greu sa iti dai seama dupa forma ochilor, insa trebuie sa faceti analizele. Vorbiti cu medicul de familie al copilului sa va trimita unde trebuie pentru aceste analize la specialisti. Doar in urma lor se va pune un diagnostic clar.

Nu te demoraliza, trebuie sa fii tare pentru el, te simte, va simte si chiar daca va fi pozitiv rezultatul, va trebui sa fiti stanca de piatra din viata lui. Tine cont ca e doar o presupunere si doar analizele sunt cele care vor spune clar. Fara el, toti ceilalti nu fac decat sa arunce cu vorbe.

| minrest a răspuns:

Deocamdata e doar suspect; evident ca trisomia 21 nu o poti diagnostica dupa forma ochilor la 2 luni; tu fa toate controalele si vezi. Chiar si in cazul cel mai rau, o sa faceti si voi maximul din asta, DAR sper sa nu fie nevoie.

| Iote a răspuns:

Ce este SD?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu are cum sa iti spuna la 2 luni, doar uitandu-se la el.
Oricum nu accepta nici un tratament asa dupa ureche, pana nu auzi cel putin 3-4 opinii de la 3-4 medici diferiti, fara sa le zici despre ce a zis celalalt.
De obicei se fac testele astea cand mergi la scanat, si se vede acolo, si cand se fac analizele de sange. iti zicea daca era ceva.
Copilul tau poate fi sanatos tun, si sa te iei dupa aia, sa ii dea ceva medicamente care chiar ca o sa il faca bolnav. Mergi la alt medic, ca sa fii totusi sigura, si faci alt set de analize. Dar fara sa le zici la aia ce ti-a zis medicul tau.

| gogu220 a răspuns:

Sper să nu fie sindromul down.

| Mihaella4356 a răspuns:

Este posibil să nu aibă nimic. I-au făcut vreo analiză ceva de au spus că e suspect sau pur si simplu după înfățișare?