| Antonio12378 a întrebat:

Buna ziua TPU, am 16 ani si 1. 71cm.
Tata are 1.66, mama 1.65.
Ce solutie exista (naturală) ca sa trec de 1.80? sau cel puţin sa ajung la 1.80? Ma gandesc ca nu ar fi imposibil dar vreau sa aud sfaturi de la cei care stiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu esti fata sa te opresti din crescut la 16 ani. Ai sanse sa cresti pana la 20 de ani.

| Antonio12378 explică (pentru GdX):

Ai dreptate, dar crezi ca am sanse sa ajung pana la 1.80?
Stiu ca depinde de multe chestii dar vreau o parere.
Tin o viaţă sanatoasa dar de la 16 ani nu prea mai cresti mult

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. predispozitia genetica-parinti/bunici are cea mai mare influenta! Poti depasi cu maxim 10-12 cm. inaltimea maxima a predecesorilor din familie-pe linie paterna. Mult inot, volei pe plaja si intinderi/exercitii la spaliere! Bafta deasa si mult succes.

| Antonio12378 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cei din partea mamei sunt mamei sunt mai inalti, de exemplu bunicul are 1.90
Ce sanse crezi ca am sa ajung la 1.80 cu o viaţă sanatoasa pe o scara de la 1-100?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Antonio12378):

Sanse de 99, 999% sa depasesti 1, 80. La varsta ta aveam 1, 65-1, 67; iar pana la 37 de ani am ajuns la 1, 82 si nimeni dintre inaintasii mei nu au depasit 1, 70. Bafta deasa si mult succes! (nu-i chiar bine sa ai peste 190; are si inima limitele ei, chiar daca o tonifiezi prin sport).

| Antonio12378 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai facut ceva special sa cresti asa?
Mai tii minte cate kg aveai atunci? Ma refer daca erai gras sau slab

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Antonio12378):

Nu mai tin minte ce greutate aveam; dar inotam foarte mult, jucam volei in plin soate, consumam produse lactate, destul de des mancam fasole, mergeam pe munte si faceam (ca si in prezent) escalada, miarea nu imi lipsea din alimentatie,...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

P.S. Daca nu ai teama de inaltime poti practica ocazional Alpinism-escalada!

| FeelTheRain a răspuns:

Buna Antonio!
Daca incepi sa joci basket cu siguranta vei creste in inaltime, plus ca e si sanatos sa practici un sport. Parerea mea este ca daca te apuci de basket sau chiar si handbal, te vei inalta si vei trece de 1.80.
Oricum e posibil sa ai bunici sau neamuri cu alta inaltime. Pana la 18 ani cresti garantat dar iti recomand cu incredere basket-ul!
Sa ai spor si o seara frumoasa!

| MarynGeorge2001 a răspuns:

Heromonii tai de crestere sunt in plina dezvoltare. Vei ajunge la 1.80

| nosound871 a răspuns:

Multa lume nu e de acord dar singura optiune sa cresti desi trebuia facuta de mic(adica 5 sau 6 ani) este sa sari...nu glumesc mai ales daca ai fi facut Baschet. Daca as fi 100% sincer nu prea ai cum sa ajungi la 1.80 cm in 2 ani de la 1.71.Dar nu conteaza, nu e cel mai important sa fi inalt, 1.71 e foarte bine, avand in vedere ca am avut prieteni de 1.60 cm si se simteau foarte bine in pielea lor.