| beneamin a întrebat:

Salut am 2 masele cariate doar la suprafata parintii mi-au spus sa merg la dentist dar imi este o frica de el stiti cumva alta metoda de a scapa de carii in afara de a merge la dentist si metoda de a pune sare pe carie si aia iese usor usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nescafe720 a răspuns:

Nu mai incerca metodele babelor sau mai stiu eu ce minuni. Iti faci mai rau. Mergi la dentist. Iii poti spune ca iti e frica si te va lua mai cu usurelul. Oricum el face anestezie. Nu te va durea deloc. Nu-i pacat sa iti pierzi dintele pentru un lucru minor?! Crede-ma, nu doare! Curaj!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o metoda de a scapa de carie in afara de stomatolog. Sarea va grabi evolutia cariei si va distruge dintele mai rapid.

| darrio2007 a răspuns:

Nu exista inca nici un remediu in afara de un dentist.Iti pileste dintele cariat si iti pune plomba.

| darrio2007 a răspuns:

Iti polizeaza.Scuze!

| ÎngerCretin a răspuns:

Booooooooo. La dentist o să-ţi scoată toţi dinţiiii şi o să rămâi ca un moşneag. Boooo! Generaţie de copchii bombă.

| Felys a răspuns:

Ce bine era daca scapa lumea de carii in felul asta,dar din pacate nu exista leac pentru asa ceva, singura metoda eficienta este polizarea si reconstrutia maselei, iar asta nu se poate face acasa, deci i-ati inima in dinti si la doctor cu tine, fii barbat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...""stiti cumva alta metoda de a scapa de cari ""...
CAR, CARI, s. m. Nume dat mai multor specii de insecte mici dăunătoare, din ordinul coleopterelor, cu corp păros și picioare scurte, care trăiesc în lemn și se hrănesc cu acesta.
CÁRIE, CARII, s. f. 1. Leziune de natură microbiană sau chimică a dinților, a oaselor și care, prin evoluție, formează o cavitate. 2. Defect superficial al pieselor turnate, sub forma unor canale cu margini neregulate.
Cum nu cred ca ai cari in dantura, mergi la stomatolog. Apoi, pune mina pe carte.

| En3Rgi a răspuns:

Du-te la dentist pana nu e prea tarziu...altcumva nu poti sa scapi de carii.