| InSaNeDesign a întrebat:

Buna ziua TPU! Am o problema cu anotimpurile. Da, suna ciudat, dar vreau sa va spun ceva si totodata sa va intreb care este problema. Am o problema cu mainile, dar nu stie exact ce se intampla. Ideea este ca vara nu am nici un fel de probleme cu mainile mele (aici ma refer la palme). Cosmarul vine cam prin luna noiembrie cand incepe frigul. Vreau sa va zic ca mainile mele sunt ca niste soparle din cate am observat; au nevoie de caldura pentru, pentru ca am sangele rece si nu stiu de ce. Deci cand vine iarna, mainile mele sunt intotdeauna sloi de gheata! Port manusi chiar si in casa. De vreo 3-4 ani cam asa, am aceasta problema si ce este mai grav, ma ingrijoreaza ca mi se umfla degetele, practic palmele mele prin luna Decembrie mi se deformeaza, culoarea palmelor mele e mai mereu mova, iar daca apesi cu degetul pe ele se vad pete albe. Acele umflaturi sunt rosii, iar daca apas pe ele, ma doare si ma mananca. Cu degetul mare nu am probleme, nu mi s-a umflat niciodata. Iar aceste umflaturi sunt numai la incheieturile degetelor, acolo unde se indoaie ele, nu stiu cum sa spun, dar cred ca ati prins ideea. Cand incepe sa se incalzeasca, gen, martie, aprilie... acele umflaturi ma mananca foarte tare, si usor, usor se retrag, iar palmele mele revin la forma normala.

Daca cineva are vreo idee, adica ce-ar putea fi de vina? Circulatia sangelui? si ce-ar trebui sa fac? astept pareri din partea d-voastra, multumesc!

O poza, am incercat sa fac in photoshop transformarea ca sa vedeti mai exact cum se manifesta: http://i.imgur.com/G0IQR.jpg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnaHash a răspuns:

Mai bine du-te la medicul de familie sa îți facă o trimitere la dermatolog. Cred ca ai alergie la frig, si probleme cu circulația sângelui. Problemele astea se pot agrava în timp, asa ca du-te cat mai repede la doctor! Îți doresc multa sănătate happy

1 răspuns:
| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Cred ca ai probleme cu circulatia sangelui. Poate ca e vorba si de o alergie, dar nu prea cred. Iti recomand sa mergi de indata la medicul de familie si sa-ti dea trimitere la un medic specializat in domeniu. Iti doresc multa sanatate.