| alinutz911 a întrebat:

Buna ziua TPU! De vreo luna am stari depresive si tot ma gandesc la faptul ca nu sunt fericit, iar gandurile mele de viitor au disparut.Pana si apetitul sexual mi a disparut? Ce credeti ca ar trebui sa fac? Oare mersul la psiholog sigur ma v a ajuta? mentionez ca am 18 ani, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| volumexd a răspuns:

Crezi ca esti nefericit pentru ca ti-ai "programat" creierul sa creada asta. Spre exemplu, un om care crede ca e depresiv doar pentru ca trece printr-o perioada mai grea, poate in viitor chiar sa devina depresiv. Daca te tot gandesti ca ai anumite probleme si ca ai nevoie de un psiholog (desi probabil nu ai) in curand problemele se vor agrava de-a dreptul si chiar vei avea nevoie.
Nu te mai gandi daca esti fericit sau nu, doar comporta-te ca si inainte, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Daca chiar te va face sa te simti mai sigur pe tine, consulta un psiholog, dar nu cred ca e cazul daca nu sunt motive serioase. Sper ca te-am ajutat. --si nu te panica, toti oamenii au perioade mai proaste, nu esti singurul--winking

| alinutz911 explică (pentru volumexd):

Multumesc pentru sfat... sper sa functioneze happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

dacă simți nevoia, mergi și vorbește cu unul.