| sasha2305860 a întrebat:

Buna ziua tpu.Imi este foarte frica.Nu sunt experta,dar acum un an sau ceva la Tv era o reclama,legata de fete adica de vagin,usturaturi cred ca era ceva DBH nu stiu cum este, scuzati-ma dar am uitat.Nu am avut contact sexual,dar ma ustura vaginul,cand urinez ma doare sau este tot o usturime. Poate trece de la sine? am citit despre asta la alte intrebari si au spus ca trebuie sa merg la ginecolog, insa vreau intai sa stiu daca se poate rezolva de la sine.Va rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Oare despre HPV zici ca ai auzit? Human papiloma virus, responsabil pentru formarea de veruci si uneori chiar de cancer (sunt vreo 3-4 tulpini mai periculoase, celelalte in general nu cresc singure riscul de cancer).
Virusul HPV se transmite prin contact sexual, riscul de a se transmite pe alta cale (lenjerie, capac WC, altele, este mic). Trebuie ca mucoasa (umeda) sa ia contact cu secretiile infectate, virusul nu supravietuieste mult timp intr-un mediu uscat.
Cel mai probabil ai o infectie urinara, acestea sunt mai frecvente la fete decat la baieti, de aceea trebuie sa te feresti de asta: dupa ce ai fost la strand sa faci baita de sezut cu ceai de coada calului, sa nu stai (in fund) pe suprafete reci...
Acum insa trebuie sa mergi la medic, pentru un control, si pentru ca sa-ti prescrie tratamentul de care ai nevoie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil să ai infectie urinară, nu te juca cu sănătatea ta, mergi de urgentă la medic.

| neutrino a răspuns:

Cu asemenea dureri nu trebuie sa te joci, chiar daca ai impresia ca trec de la sine. Sfatul meu este de a merge urgent la medic.

| UngUrU777 a răspuns:

Nu se stie! Poate e ca la toate, o infectie dar e mult mai bine sa mergi la ginecolog

| AJolly a răspuns:

Poti avea probleme cu ovarele si ti se pot forma chisturi ovariene.Ar fi bine sa vorbesti cu mama ta si sa consulti un medic.E bine sa bei ceai de codite de cirese sau de par de porumb.Sunt foarte bune pentru dureri vaginale.
Succes!