| sftb a întrebat:

Buna ziua TPU mi se intampla uneori sa simt o presiune in piept si incepe sa bata inima foarte repede si am sezatie de sufocare greata tremur mi se intampla din clasa a 5 a cam odata la 8 luni sau un an ce poate fi am 21 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

E anxietate, incearca sa te relaxezi si pune accent pe respiratie

| sopranaCadaverica a răspuns:

Pare a fi un atac de panica. Esti anxios de fel? Incearca sa nu te stresezi foarte tare, inspira adanc, expira profund, incearca sa constientizezi ce ti se intampla in acel moment, se intampla fara voia ta si e trecator. Nu lasa ca senzatia sa te copleseasca. O astfel de reactie este cauzata de stres in principiu, anumite frici, temeri ale tale justificate sau nu, complexe si frustari care trebuie rezolvate. Analizeaza-te putin si gandeste-te cand anume se intampla, ce factori ar putea contribui la declansarea starii, ce simti mai exact si incearca sa-ti dai singur rapsunsuri, mai apoi consulta un terapeut.
Dar se poate sa nu fie ce banuiesc eu daca spui ca se intampla doar o data pe an; totusi, poti intreba medicul de familie, nu costa nimic.

| carmennnn a răspuns:

Consulta un medic!