| R3DAOT a întrebat:

Buna ziua TPU!

Prietena mea a luat azi pastila de-a 2 zi, si doreste ca de acum sa ia anticonceptionale, as dori sa stiu de cand poate sa inceapa sa le ia, de care recomandati si dupa ce-o sa ia si daca ma termin in ea ii sigur 100% ca nu ramane gravida? Doresc cat mai multe informatii in lagatura cu anticonceptionalele, cum se administreaza pentru o eficienta cat mai mare, cand/cum trebuie luate... Dau funda la cel mai bun raspuns si vot la toata lumea! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoraPersefone a răspuns:

Tratamentul co contraceptive se incepe OBLIGATORIU in prima zi a ciclului! nu mai devreme, nu mai traziu! ATENTIE la acest aspect pentru ca daca nu sunt luate corespunzator, nu isi fac efectul!
Prima pastile din folie, se ia in prima zi cand fete ii vine ciclul, si se continua administrarea lor, in fiecare zi LA ACEEASI ORA! intr-o folie, sunt 21 de pastile. dupa ce s-a luat ultima pastila din folie, urmeaza o perioada de 7 zile de pauza in care organismul este protejat oricum. In acest intreval de 7 zile, fata va avea din nou ciclu, iar urmatoarea folie de contraceptie o va lua in a 8-a zi. spre exemplu: daca ultima pastila a fost luata luni, atunci urmatoarea folie se va incepe martea urmatoare, dupa cele 7 zile de pauza. E un pic dificil la inceput, dar cu timpul, fata se va obisnui cu aceste reguli de administrare.
Sunt foarte sigure, DAR eu nu ii pot recomanda un anumit tip de pastile, deoarece fiecare fata are alt organism si de aceea cel mai bine se sfatuieste ea cu medicul de familie.
Insa toate tranamentele cu contraceptive, merg pe acelasi principiu care ti l-am explicat mai sus!
ATENTIE! contraceptivele nu te protejaza de boli! daca sunt administrate impreuna cu antibiotice, li se diminueaza efectul si e necesara si alta metoda suplimentara. Daca intrazie mai mult de 12 ore cu administrarea unei pastile, din noui va fi necesara alta metoda de protectie suplimentara!
Sper ca ti-a fost de folos!

Luat in conditii optime, au eficacitate de 99 %

| R3DAOT explică (pentru CoraPersefone):

Ciclu ii vine cam prin 24, daca vrea poata sa inceapa de pe atunci? daca o luat acum pastila de-a 2 zi?

| CoraPersefone a răspuns (pentru R3DAOT):

Exact in prima zi cand ii va veni ciclul va lua prima pastila din folie. Nu e tocmai bine ca a luat pastila de a 2 zi, dar nu interfereaza cu tratamentul de contraceptve. Poate incepe exact cand ii va veni ciclul luna asta!
Si repet, nu o lasa sa aleaga singura pastilele pentru ca exista posibilitatea sa nu i se potriveasca organismului ei. Cel mai bine, intreaba medicul! Si medicul recomanda in functie de varsta si de dosarul ei medical. Si administrare in mod corect, si mai ales alese in mod corect, pastilele nu au asa mari efecte secundare, decat daca sunt administrate pe termenul foarte lung. Luati in vedere si daca ea e fumatoare, conteaza foarte mult in alegerea pastilelor!

| R3DAOT explică (pentru CoraPersefone):

Nu ii fumatoare are 17

| R3DAOT explică (pentru CoraPersefone):

Multumesc mult, ma ajuti te rog si cu aceasta intrebare http://www.TPU.ro/......ot-pentru/ multumesc anticipat

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, ar trebui ca macar 6 luni dupa pilula de a doua zi sa nu ia tratamente hormonale. Sa discute totusi cu ginecologul care i-a prescris pilula de a doua zi si care o supravegheaza acum, poate ii permite sa ia ceva mai repede (sigur nu de la urmatoarea menstra).
Discuta cu tatal tau sa te invete cum sa folosesti un prezervativ. Folosit corect, prezervativul se rupe extrem de rar (unul la 100 000).
Totusi, tinand cont ca prietena ta este extrem de mica ca varsta (nu prea avea voie sa ia pilula de a doua zi, ma mir ca ginecologul i-a administrat-o la varsta asta) si ca nu va prea descurcati cu prezervativul, apelati la o scurta perioada de abstinenta sexuala (cele 6 luni necesare) si apoi cereti-i ginecologului care o vede acum (si care ii va face ecografiile necesare in aceasta perioada de dupa pilula de a doua zi) indicatie de contraceptive. daca le va lua la prescrierea ginecologului si va merge regulat la medic (la 5-6 luni), veti fi protejati cam 99%. Nu exista protectie 100%, trebuie sa stii asta. daca sunteti activi sexuali, trebuie sa va asumati posibilitatea de a deveni parinti, oricat de mult v-ati proteja. Prezervativul folosit corect v-ar oferi o protectie mai buna (99, 8%, cea mai buna protectie posibila), dar nu 100%.

| R3DAOT explică (pentru Brigaela):

Poate noi am avut ghinionul sa fie acel prezervativ din 100000 care sa se rupa crying

| Tso a răspuns (pentru R3DAOT):

Eu as sugera sa o asculti pe Brigaela si sa va duceti la un medic ginecolog si apoi unul de planning, pentru anticonceptionale, fiindca pot sa pariez ca pastila aia de a doua zi nu v-a fost recomandata de un doctor.

| intensivemania a răspuns:

! ATENTIE! Pastilele contraceptive vor fi recomandate DOAR de MEDICUL ENDOCRINOLOG in urma dozarilor hormonale de specialitate.NU medicul ginecolog si in NICI un caz medicul de familie le prescriu!

| Brigaela a răspuns (pentru intensivemania):

Contraceptivele pentru protectie anti-sarcina sunt recomandate intotdeauna de ginecolog sau medicul de planning familial in urma consultului ginecologic. Endocrinologul prescrie contraceptive numai pentru probleme endocrine (evidentiate prin analize hormonale) si numai dupa consult ginecologic (daca femeia nu este virgina).

| grgdlk a răspuns:

Anticonceptionalele se iau numai dupa prescrierea medicului pentru ca difera de la o persoana la alta tipul de anticonceptionale care trebuiesc luate, trebuie facuta o vizita la medic

| R3DAOT explică (pentru grgdlk):

Pai ele se dau fara reteta big grin deci eu cred ca difera de la persoana la persoana foarte mult big grin parerea mea :-p astept si alte raspunsuri

| Ionut a răspuns:

Nu inteleg un lucru.
De ce sa sufere prietena ta pentru prostia ta? Anticoceptionalele au si efecte secundare, si chiar nu sunt placute. http://www.anticonceptionale.ro/......catii.html
Foloseste prezervativul ca sa nu risti sa ai copii nedoriti.
Pastila de a2a zi nu este asa sigura, fiindca e riscul 50% sa raman insarcinata si 50% sa nu.

| R3DAOT explică (pentru Ionut):

Am folosit si s-a rupt crying