| Elly7890 a întrebat:

Iau anticonceptionale Logest pentru prima data si as vrea sa stiu daca dupa 10 zile de luare complet corecta a piluleor pot ramane gravida daca prietenul meu ar ejacula in mine? Din ce stiu eu daca iei pastilele in prima zi a ciclul cum am luat eu protectia e asigura la prima pastila fara sa mai fie nevoie si de alta metoda daca sunt luate la aceeasi ora si fara sa uiti vreuna.astept raspuns? pot ramane sau nu gravida daca se termina in mine dupa 10 zile de pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Elly7890 explică:

Vai deci dupa tine poti lua pilule si la 7 dimineata? asa prostie nu am mai auzit de cand traiesc! contraceptivele se iau seara conform medicilor ginecologi! si nici asta cu 10 ore nu am mai auzit-o pana acum si am totusi 20 de ani nu 13!

| bursuc001 a răspuns (pentru Elly7890):

OBSERVAŢIE :

Pilulele ( contraceptivele orale ) se pot lua şi la ora 7 dimineaţa, NU este NICI o problemă - totuşi, se RECOMANDĂ să fie luate după ora 20 deoarece la acea oră, în general, femeia se află DEJA acasă şi are "programul" mai "liber" - astfel NU există riscul de a uita de administrarea tabletei.

În privinţa efectului, nebonela NU are dreptate!

Aşa cum şti şi tu ( am văzut şi la întrebarea ulterioară, pusă de tine, şi la care ţi-am răspuns ) : efectul DEPINDE de ziua de menstruaţie în care se ÎNCEPE tratamentul!

În rest, te rog să citeşti răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare ( nu-l mai copiez şi aici ).

| nebonela a răspuns:

O informatie utila nu conteaza la ce ora le ei conteaza ca in termen de 10 ore are efect de a nu ramane