| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturor
Din momentul din care sunt majori am voie sa ies din spital cu semnătura când vreau eu?
Adică dacă am probeleme si nu vreau tratament si vreau sa ies am voie sau nu pot fără ceva anume?
Mulțumesc o zi buna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Normal că poţi.Nu te poate ţine nimeni cu forţa.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa iesi si inainte sa fii major, insa nu pe semnatura ta, ci a parintilor sau a tutorelui legal.
Da, poti sa semnezi ca refuzi tratament/internare si sa pleci oricand vrei. Insa in cazul asta toata raspunderea pentru ce urmeaza sa ti se intample cade pe capul tau. Adica daca tu mergi la spital si ai ocluzie intestinala (incurcatura de mate), sa zicem, si semnezi ca pleci acasa, iar a 3-a zi te aduce inapoi salvarea si fiind ceva grav trebuie sa-ti scoata jumatate din intestine din tine sau sa-ti faca o colostoma (adica o gaura prin burta prin care o sa faci caca pana se poate rezolva problema), e strict problema ta. Sau daca ai o infectie la un deget, de exemplu, si refuzi tratament si dupa 2 luni mergi la medic si singura solutie e amputatia degetului sau chiar a mainii, e iar strict problema ta, consecinta a deciziilor tale, medicul nu are nicio vina ca tu ai vrut sa pleci acasa si starea ta s-a inrautatit iar acum ca sa te salveze trebuie sa taie bucati din tine. (Poti sa refuzi si amputarea, insa probabil in cazul asta decesul nu e departe.)
Si exemplele pot continua.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Mulțumesc

| GHoST013 a răspuns:

Da, din moment ce esti majora poti iesi pe propria raspundere dar te sfatuiesc sa asculti si de sfatul medicilor/ al parintilor.