| untu a întrebat:

tuturor prietenilor de la TPU! As dori sa va aud de parerile voastre,chiar unii dintre voi ati patit asa ceva! Nu stiu,dar simt ca e o sarlatanie sau nu! Tatal meu a primit un telefon si a primit o invitatie de la cutie postala. Este vorba de o invitatie-bilet pentru o analiza DOPPLER arteriala gratuita de la o firma numita IMS-SC,,INTERNATIONAL M. SERENDIPITY"srl. din Odorheiu-Secuiesc,judetul Harghita, analiza va avea loc la un hotel. Ce parere aveti de asta si daca voi sau unii dintr membrii familiei dumneavoastre ati patit asa ceva si ce s-a intamplat acolo? Trebuie sa previn pe tatal meu sa se duca acolo! Trebuie sa ma asigur daca e vreo sarlatanie (teapa) sau nu! Vreau niste raspunsuri serioase si sincere! Va multumesc mult de tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Am primit si eu astfel de telefoane/invitatie precizand ca se fac analize gratuite prin rezonanta magnetica.
Asa ca, mi-am luat sotiorul (pentru ca aveam si o alta problema de rezolvat in oras) ne-am hotarat sa ne ducem.
Zis si. ajunsi la hotelul cu pricina.
Lume suficienta cat sa nu te simti stingher.
A tinut un pomelic cu si despre beneficiile apei/ale analizelor anuale etc.
A venit timpul si ne-a masurat cu acea tija prin rezonanta.
Eu sunt cea bolnava, dar curios ca pe mine m-a declarat sanatoasa, eu ne specificand ca am probleme de sanatate, si culmea, sotul, care este perfect sanatos, dupa masuratorile lor, era mai bolnav ca mine.
In fine, scopul lor este sa iti indoctrineze cat de benefice sunt saltelele si pernele electrice cu ioni de nu stiu care bla bla bla.
S-a organizat si o "tombola" si a scos la vanzare acele saltele, culmea este ca, lumea naiva, a cumparat acele saltele.
Deci asta este scopul lor.
O zi bunahappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin sedinte gratuite isi fac reclama la anumite produse. De obicei produsele sunt din care costa 5 lei si ei cer 100 de lei. Se poate duce. Nu-i obligat sa plateasca nimic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am primit si eu telefoane din astea in primavara.
La inceput am primit telefon ( pe fix), s-a intrebat de sanatate si m-a intrebat daca poate poate sa-mi trimita o invitatie la un eveniment.Am zis ok ...Peste cateva zile am primit acea invitatie si m-am prezentat cuminte la hotel
In holul hotelului statea un nene care ne lua tensiunea.Am intrat in sala de conferinta unde am stat alaturi de alti oameni de varsta a doua -a treia.Ne-a tinut de vorba vreo trei ore timp in care isi prezenta produsele printre care si acea saltea.Si ne-a facut si acea analiza.Un aparat pus in dreptul inimii care indica diferite valori.
Acel om compara banii pe care i-ar da cineva pe medicamente timp de un an, cu pretul acelei saltele...Si aici ma refer la bolnaviii cronici, si de persoane in varsta care nu se pot lipsi de medicamente..Nu zicea nimic de tigari de exemplu.
Spune-i tatalui tau sa NU cumpere acea saltea, de obicei incearca sa convinga persoane in varsta, care se stie sunt mai vulnerabile. Oanenii aceia incerca sa-si vanda produsele.
Altadata spune-i tatalui tau cand mai primeste telefon sa-i spuna ca-i sanatos. Oricum medicul de familie se ocupa de el, nu?

| untu explică (pentru Fatamuntilor):

Ai mare drepate! Produsele de astea nu sint sigure fara avizul sau autorizatia Ministerului Sanatatii, mai trebuie si testat, sa aplice controlul calitatii (CTC), de asta i-am spus si tatei sa nu cumpere pan nu ma conving si sa caut pe internet cat de sigure sint si caut informatii despre firma respectiva! Un singur lucru, ma intreb ei de unde stie numerele de telefon fix si mobil si adresele noastre? De unde a cumparat si cine l-a vandut datele noastre personale fara acordul nostru!? Acuma ma gandesc si stiu ce trebuie facut pentru a impiedica comertul acestor infractori!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru untu):

Numerele de telefon fix sunt luate din cartea de telefon sau chiar de pe internet.
Iti propun un exercitiu. Scrie pe google numele intreg al tatalui tau, orasul si vei vedea ca da numarul de telefon.
E SIMPLU!
Insa NICIODATA publicul tinta nu vor fi tineriii de pana 40 de ani!
Poti face investigati, insa nu stiu ce vei rezolva.

| untu explică (pentru Fatamuntilor):

Dar tatal meu a fost sunat de pe telefon mobil! O sa le pun fiscul (ANAF)pe urmele lor sa cerceteze pentru evaziune fiscala!

| Oana92 a răspuns:

Analize gratuite care se mai fac si intr-un hotel? Miroase e teapa de la km intregi!

| untu explică (pentru Oana92):

Aveti dreptate! Si eu presimtit ca ceva nu este in regula! De ce sa faci analizele medicala intr-un hotel in loc la un spital, la o clinica sau la un cabinet particular? Si eu ma gandesc ca vin fel de fel de bolnavi, chiar si purtatori de virusi sau de microbi!

| untu explică (pentru untu):

Scopul lor e sa tepuiasca oamenii in varsta si sa oblige sa cumpere produsele medicale (dispozitive) ca saltele electromagnetice, perne electrice, lampi cu lumini colorate, inhalator de sare, etc...produse ieftine din Ungaria care s-ar putea sa ditruga sanatatea oamenilor! Deci ce trebuie facut?

| Oana92 a răspuns (pentru untu):

Puteti merge la politie, dar sincera sa fiu nu cred ca o sa rezolve ceva! E un fel de publicitate ce fac ei, aparent nimic ilegal. Ignorati pe viitor aceste ''oferte''.

| untu explică:

Dragi utilizatori ai TPU! Vreau sa va multumesc frumos pentru sprijinul si sfaturile voastre valoroase, dar insa problema mea si a tatalui meu s-a rezolvat si nu s-a intamplat nimic doar a fost o consultatie si o analiza gratuita si l-a trimis rezultatele la medicul de familie! Atat a fost!

| Nelu62 a răspuns:

In 2013 a fost firma R&R SERENDIPITY SRL care culmea e tot din Harghita, avand aceeasi activitate (comert cu amanuntul):
http://forum.softpedia.com/......victimele/
http://www.bizoo.ro/firma/rrsere
http://www.firme.info/international-m-serendipity-srl-cui33606799/#webSites
http://ims.5net.ro/ro/

| MarioaraElisabeta a răspuns:

Dragi,, comentatori’’!

V-am citit comentariile unele foarte sarcastice! In primul rand fiecare om care este invitat la o astfel de prezentatie nu este tarat sau legat de maini sa participe! Fiecare individ decide daca vrea sau nu sa ia parte si daca crede sau nu in efectele benefice ale unei saltele magnetice sau a aparatelor cu lumina polarizata… Vad ca aici va luati de scrisul corect sau nu al postarilor si de calitatea produselor! De ce nu reclamati de exemplu teleshopul pentru ca si acolo tot produse de genul acesta se vand si nu cred ca teleshopul e vreun spital….
In legatura cu salteaua magnetica „Elixor" pe care il folosesc si eu constant ( Ps l-am cumparat si eu tot de la firma International M Serendipity Srl. …) chiar ca ar fi bine sa mai cititi si sa va informati mai temeinic in legatura cu medicina alternativa si magnetoterapie! Dupa tonul cu care vorbesc aici unii cred ca au probleme care din pacate nu se pot trata nici cu o lampa cu lumina,, colorata’’ sau nici cu o saltea...Si nu mai credeti in miracole! Aceste aparate nu vindeca boli incurabile ci doar amelioreaza simptome si incearca sa ne faca viata mai usoara…. Fiecare decide sa cumpere sau nu un astfel de produs! Eu am cumparat o salteaua Elixor si sunt foarte multumita! Nu imi doare asa de tare genunchuil cum mi-a durut, dorm mai bine, si nu am atat de multe probleme din cauza tensiunii mare. Eu va recomand sa va duceti la un astfel de prezentare. Marita de ascultat macar odata!

Cu stima!
Marioara

| ZaShobolanu a răspuns:

Cauta si tu pe net daca exista firma respectiva si apoi contacteaza-i, ca sa fii sigur ca e valida invitatia.