| Rralu a întrebat:

Va rog sa ma ajutatihappy

Acum o luna am facut o pauza in administrarea pilulelor contraceptive, iar de atunci m-am protejat cu prezervativ la toate relatiile mele sexuale.Acum. inainte de a-mi veni menstra am secretii vaginale destul de abundente iar aseara am avut niste dureri ovariene insuportabile.Care ar putea fi cauza? Multumesc(funda)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iuliafjsc a răspuns:

La 20 de ani inca nu e indicat steriletul...mai exista si alte metode; incercati un alt material... (ma refer la prezervativ).

3 răspunsuri:
| iuliafjsc a răspuns:

E indicat sa faci pauză trei luni, însă nu ştiu de când ai început să le iei.

Secreţiile sunt normale, iar cauza e chiar sosirea perioadei de menstruaţie (sună cam aiurea, ştiu).

Atunci când ai început să iei pilulele, bănuiesc că ai consultat un medic, care ţi-a spus că după 3 luni de administrare, se face o pauză tot de trei luni. Nu te juca cu pilulele astea, pentru că reacţiile adverse sunt îngrozitoare; îţi dă întreg sistemul hormonal peste cap...plus că-ţi afectează şi aspectul fizic.

Sincer, eu nu sunt de acord cu nicio administrare orală... EL ar trebui să se protejeze, în primul rând. Dacă e să rămâi însărcinată, vei rămâne cu tot cu pilele. So, mare grijă... şi arată-i prezervativul înainte.

Spor!

| Rralu explică (pentru iuliafjsc):

Pilulele le iau din luna ian(anul trecut)si da am consultat un medic, acesta nu mi s-a zis de nici o pauza nimicstraight face.Am o relatie de 2 ani, deci nu mi-am schimbat partenerul, problema este ca probabil sunt alergica la lubrifiantul de pe prezervativ deoarece nu ma simt confortabil cand il folosim iar dupa actul sexual am usturimi, mancarimi... oricum nu ma simt deloc confortabil.iar alta metoda de contraceptie nu stiu(Mentionez ca am 20 de ani)

| iuliafjsc a răspuns (pentru iuliafjsc):

Merci! happy

| iuliafjsc a răspuns (pentru Rralu):

La 20 de ani inca nu e indicat steriletul...mai exista si alte metode; incercati un alt material... (ma refer la prezervativ).