| AnonimaTimida a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu un sfat..sunt disperata sad
am 20 de ani, In septembrie am mancat pizza cu cascaval iar de atunci imi este rau. Diaree foarte apoasa de 5 6 ori pe zi,cu tot cu smecta luata,varsaturi,greata,tremuraturi.
Am fost la urgente si mi-au facut ecografie abdominala si (ciudat) radiografie la plamani apoi a dat din umeri si a spus ca nu am nimic,sa continui cu smecta si dieta.
Am tinut dieta,am continuat cu smecta / imodium si a fost ok pentru cateva saptamani apoi a inceput din nou cu crampe,dureri,diaree.
Am fost la gastroneterologie, la privat, m`a palpat si luat pulsul apoi mi-a spus ca s`ar putea sa fie infectie urinara.
mi-a dat antibiotic si alte medicamente pentru diaree.
De cateva zile iar a inceput...nu stiu unde sa ma duc ca sa ma tratez. Sunt sigura ca am ceva la stomac,o bacterie,infectie care nu ma lasa sa mananc nimic si scot afara.
Unde ma pot duce? Nu am asigurare,nu am ajutor, nu beneficiez de nimic.mi-am pierdut si locul de munca din cauza durerilor, nu am foarte multi bani.
Va rog frumos
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu nu ai nevoie de o consultație superficială, ci de un tratament bun, eventual, de niște analize/ investigații amănunțite. Mă refer la faptul că ar fi indicat să soliciți o endoscopie (constă în examinarea stomacului), o colonscopie (verifică dacă ai colonul iritabil, ori vreun chist etc). Sunt atâtea boli/simptome care seamănă între ele! Cu aceste examinări medicale, primești un diagnostic cert + tratament. Ție (încă) nu ți s-a dat un diagnostic exact, fiindcă fiecare te-a tratat după presupuneri.
Dacă ai câțiva bănuți, nu sta pe gânduri, sacrifică-i pentru sănătatea ta. În lipsa sănătății, omul este inapt (lipsit de putere) pentru muncă.

| CuriousStuff a răspuns:

Ma indoiesc ca simptomele tale au legatura cu acea pizza...
Pana una alta, mananca fibre, fructe cu coaja si legume crude si mai presus de toate, hidrateaza-te: CEL PUTIN 2 litri de apa pe zi, pentru ca pierzi o gramada de apa prin diaree si varsaturi. Si pe langa asta pierzi si electroliti, mai repeta-ti analizele, sau fa-ti macar o ionograma, sa vezi cum stai cu sodiu (Na) si potasiu (K). Pentru ca si pe astea le pierzi si e foarte periculos daca scad prea mult.

Si acum, disecand problema ta... Cauze pentru ce ai tu ar putea fi multe si nu stiu ce doctor a fost atat de superficial incat sa iti faca echo abdominal, sa te palpeze si sa-ti spuna ca nu ai nimic (sau ca ai infectie urinara) chiar daca tu te simti in halul asta. Printre cauzele care pot da simptomele tale se numara si stressul: deci incearca sa te linistesti, ia-ti o pauza si stai mai relaxata cateva zile; alimentatia: mananca alimente mai usoare, nu produse foarte grase, nu fructe acide (lamai, portocale...), nu bauturi carbogazoase; toxiinfectii alimentare (dar asta trebuia sa treaca din septembrie) si multe alte boli care se pun doar pe baza imagistica si pe baza altor investigatii.
Regrealaza-ti putin stilul de viata, fa ce am scris mai sus iar daca probemele tot nu dispar e cazul sa faci rost de bani de unde poti si sa mergi la un medic mai bun, un gastroenterolog care sa nu-ti puna diagnostic infectie urinara la simptomele pe care le ai tu, pentru ca asa cum a zis si floresdemayo, sanatatea e foarte importanta, si mai bine faci un sacrificiu financiar decat sa o pierzi, pentru ca mai apoi cu toti banii din lume s-ar putea sa nu o mai recuperezi.
Multa, multa sanatate.

PS: Daca mai ai alte simptome poti sa imi trimiti un mesaj privat in care sa vorbim mai pe larg despre problema ta.

| ALGator a răspuns:

Pina una-alta. Mai incet cu dieta si medicamentele. Pentru ca nu ai niciun diagnostic. Antibioticele nu se iau nici ele dupa ureche.
Cascavalul din septembrie s-a dus demult daca era sa fie o toxinifectie alimentare.
Maninca normal si variat.

E cam neclar ce ti se intampla. Intii spui "ma tine din septembrie". Dupa aceea spui "acum iar a inceput".

Infectia (inflamatia de fapt) urinara sa manifesta altfel. Bacterii nu sunt la stomac ci in intestine, daca e sa fie.

Descrie te rog ce ai in prezent, fara istorie din trecut si supozitii. Intre timp poate primesti si o parere avizata de la cineva. Sint convins ca ii va fi mai usor daca dai o descriere mai concisa din prezent, fara interpretari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Inca o precizare. Te sfatuiesc sa stai cateva zile fara sa mai iei medicamente, maninca normal, variat, bea suficient lichid (nu exagerat - ceai, cafea, lapte suc de fructe, orice iti face placere).
Vezi daca nu trece de la sine. Intre timp esti atenta la ce simptome ai.
Daca mergi la medic nu trebuie sa faca toate investigatiile din lume. Trebuie sa gindeasca si planuiasca si el cu ajutorul tau. De ex daca nu ai scaun cu sange probabil nu e cazul de colonoscopie etc.

| AnonimaTimida explică (pentru ALGator):

Simt o umflatura in partea de sus, ca o balonare iar cand apas ma doare putin. Aseara am fost la baie de 6 ori in 3 ore dupa ce am mancat toata ziua un ou fiert, paine prajita si ceai. Azi am mancat orez cu morcov fiert si nu am avut diaree deloc dar am arsuri dupa mancare si ma doare burta ca si cum as fi mancat prea mult (desi am mancat fix 4 linguri de orez).
Poate fii si psihic (stres) dar ma indoiesc ca e numai asta."umflatura" durerea e acolo.

| Psychothic a răspuns:

Aceste probleme apar din cauza vietii noastre dezorganizate si de alimentatia precara pe care o avem.
Ar trebui sa iti iei tratamentele prescrise de medici in continuare,ei consultandu-te stiind mai bine problema ta.
Ai observat si tu ca cateva zile a fost bine,apoi iar au intervenit din nou problemele,poate din cauza alimentatiei.
Daca ei nu ti-au depistat nimic,probabil sa aiba dreptate.
Scoate-ti gandul din cap ca ai ceva la stomac,macar pentru o perioada.
Incearca sa traiesti si sa mananci cat mai sanatos,ia in continuare smecta si imodium,daca ti-au prescris medicii.
Dar cel mai important este stilul de viata,si aici ma refer la alimentatie care de fapt a cauzat problema la tine.
Totusi, daca nu-ti trece in cateva zile sau nu se amelioreaza si diareea este insotita de: scaune cu sânge, ameţeli, febră mare, dureri abdominale severe, slăbiciune. Iti recomand sa mergi din nou la medic.
De cele mai multe ori dispare in cateva zile.
Iti doresc tarie si rabdare si nu in ultimul rand sanatate, sa treci peste!

| Bishopp a răspuns:

Asculta-ma! Du-te la farmacie si cere Biseptop / Sumetrolim. Ia una pe loc si una la 8 ore. O sa iti treaca garantat! E cel mai bun medicament pentru diaree, sincer iti zic sa incerci!