| 0770298731 a întrebat:

Bună ziua, vă rog să mă ajutați, ieri de dimineață a început o durere ușoară în partea obrazului …adică era suportabil să zicem apoi seara când să mă pun în pat mi s-a umflat obrazul foarte mult. A început să mă doară îngrozitor toată partea obrazului și după au început și amigdalitele să se umfle și să mă doară. Vreau să menționez ca nu mă doare gen obrazul în partea gingiei sau a măselei, mă doare gen partea aia din capăt care face parte din obraz să zic așa …. Vreau să vă zic ca nu pot înghiți, mânca sau să deschid gura și când vorbesc nu prea pot să vorbesc de durere…. Știți cumva ce este sau din ce cauză?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca ai facut o amigdalita sau o fistula dentara.
Mergi urgent la medicul de familie si iti va da tratament cu antibiotice!
Pana atunci, clateste-ti indelungat gura in zona umflata /dureroasa cu ceai de musetel de concenratie dubla (2-3 plicuri /lingurite la o cana de un sfert de litru). Clatirea sa faci indelungat, de fiecare data pana ce te pisca deja tare, dupa care scuipi. Repeti pana ce se consuma intreaga cana de ceai.
Sedinta de clatire se repeta la intervale de 3-4 ore, pana ce se dezumfla sau dispare durerea complet + inca o data.

| dullcat a răspuns:

Mergi la urgente.

| Cherciumihai a răspuns:

Din descrierea ta, pare să fie o infecție la nivelul obrazului și amigdalelor. Recomand să consulți un medic specialist în ORL pentru a primi un diagnostic precis și un tratament adecvat. Este important să primești îngrijire medicală cât mai curând posibil. Sper că te vei simți mai bine în curând! peace sign