| CrissuCristina a întrebat:

Hei,eu fumez si am o varsta destul de frageda...dar nu o sa o spun exact,si, au inceput sa mi se ingalbeneasca dintii,aveti vreo idee cum as putea sa il albesc,dar nu vreau raspunsuri de genul: "Nu mai fuma"...e problema mea daca fumez, eu vreau doar sa imi dati un sfat despre cum sa imi albesc dintii!

13 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Si eu sunt fumatoare si fumatul nu mi-a afectat dintii cu nimic, spala-te de 3 ori pe zi pe dinti!
Iti recomand sa schimbi periuta odata la 3 luni si ca pasta de dinti Colgate.
O seara placuta! happy

| CrissuCristina explică (pentru MeimeiPinguinu):

Pai...ma spal de 3 ori pe zi, imi schimb periuta des si folosesc Colgatesi tot am dintii galbeni? waiting straight face

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru CrissuCristina):

Daca bei cola si sucuri acidulate precum coca cola iti fac dintii galbeni.
Ai putea da o vizita la stomatolog pentru un consult sa aflii care e treaba.

| Americanuu a răspuns:

Pe langa ingalbenirea dintilor mai apare si un miros neplacut... Bicarbonatul de sodiu este bun in mai multe situatii, una din ele este situatia in care te afli tu. Totusi nu te astepta la efecte extraordinare. Pentru albirea dintilor este aproape imposibil sa o faci singura, e nevoie de un dentist. Iar daca fumezi de mica ai nevoie sigur de detartraj.

| Dan10079 a răspuns:

Te poti duce la dentist si sa-i ceri sa-ti faca o albire dentara.

| Michaelis a răspuns:

Ete o pasta de dintii care iti mai inalbeste dintii, am uitata cum se numea dar ii singura pe care o poti gasi la tot felul de magazine, nu-i scumpa, o poti gasi si la farmacie. Am o ruda care fuma si i sau ingalbenit dintii si a folosit acea pata, intr-o luna cred ii sau facut mai albi, iar acum nu mai sunt deloc galbeni.
Sper ca am putut sa te ajut happy

| Alexa843 a răspuns:

Spala-i cu bicarbonat de sodiu

| MihaelaSiEu a răspuns (pentru Alexa843):

Plus lamaie, dar astea doua mai rar te-as sfatui! Si las-o mai moale cu fumatul! (Atentie! Nu am zis sa nu fumezi deloc. Haha!)

| livethislife a răspuns:

Daca nu vrei sa apelezi la dentist sa stii ca exista si alte solutii. capsunele scot majoritatea petele care raman in urma consumului de alimente, tigari, sucuri, etc. iei cateva capsuni lazdrobesti si le foloseste ca pasta de dinti. daca nu gasesti capsuni poti folosi bicarbonatul de sodiu. il pui pe periuta si te speli ca de obicei, iar apoi te mai speli o data cu pasta de dinti. poti folosi cele 2 variante impreuna, dar in orice caz sa nu folosesti bicarbonatul decat o data pe saptamana

| julika83 a răspuns:

Degeaba, poti sa-i albesti chiar si la dentist, daca fumezi in continuare, tot aia va fi, pentru ca petele de la fumat revin. Iar eu sunt fumatoare si maniaca cu spalatul pe dinti (ceea ce m-a ajutat, in sensul ca nu sunt atat de galbeni ca ai altor fumatori).

| CrissuCristina explică (pentru julika83):

Poi si eu sunt maniaca in spalatul pe dinti! dar tot galbeni sunt, cum ai zis si tu, nu chisr ca ai altor fumatori, dar galbeni straight face

| julika83 a răspuns (pentru CrissuCristina):

Pentru ca ai zis ca ai o varsta "frageda", lasa-ma sa ma indoiesc ca fumezi un pachet de tigari pe zi. S-ar putea sa nu fie exclusiv de la fumat. Cel mai bine ar fi sa mergi la dentist si sa ceri un detartraj. Ajuta, insa dezavantajul este ca nu-l poti face foarte des, e recomandabil de maxim doua ori pe an.

| Maddalinaa a răspuns:

Poi incearca sa mergi la un dentist vezi ce o sa-ti recomade... spalate frecvent pe dintii de 2 -3 ori p zii si poate o sa isi revina. Albitul dintilor la varsta destul de frageda poate afecta. Funda?