| SaVinaVara a întrebat:

Buna ziua! Zilele trecute am rupt frenulul penisului(ata) in urma unui contact sexual mai intens... nu am observat imediat, desi am simtit o durere.
Am spalat zona si am oprit intr-un final sangerarea. Am curatat cum am putut zona dupa urinare(nu aveam cum sa fac mereu baie, dar am facut tot posibilul sa pastrez locul curat)
Dupa cam 30 de ore n-au mai aparut picaturi de sange, dar observ o zona foarte mica, alba pe frenul. Arata ca un cos copt, dar nu e umflat imprejur, nu a crescut de aseara pana acum(aseara am observat).

Intrebarea mea e daca e cumva vorba despre o infectie?
Si daca ar trebui sa ma mai abtin cateva zile? O oarecare durere inca se simte la atingere
Mai exista sansa de a se mai rupe ceva pe viitor? E desprins complet de preput si sta ca un mic moț(3-4mm)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Frenul penian, care in termeni populari este cunoscut sub mai multe denumiri cum ar fi : ''ata''; ''fraul''; ''capastrul'' existent pe orice penis care este considerat SANATOS d.p.d.v medical, va ramane INTREG/INTACT pe intreaga perioada a vietii in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului).

| SaVinaVara explică (pentru darrio2007):

Si ce legatura are cu ce am intrebat eu?