| Cris06 a întrebat:

Bunna! Vreau sa slabesc. Cum pot face asta, nu cu pastile sau alt ceva nu sunt prea plinuta, dar vreau sa slabesc. ce imi recomandati? Ce sa mananc si ce nu?
(am renuntat la suc si ciocolata) Ce mancare contine multe kalorii? De ce sa ma feresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FrumoasaTa a răspuns:

Iti spun ce fac eu si pierd cite 0, 75-0, 80 kg pe zi...Deci,in fiecare zi venind de la scoala ma odihnesc putin si dupa fac 15 flotari, sar in coarda de 200 de ori si fac cu cercul 1000 de ori.In 2 zile am slabit 2 kg.Ce faci este foarte bine.Ai facut foarte bine ca ai renuntat la suc si ciocolata dar daca doresti iti dau un site care iti propune citeva exercitii fizice si restul vezi tu ce trebuie sa faci ca sa pierzi calorii.
http://www.flatbellyprogram.com/ro/be/index.html#tabs-2

Sper ca te-am ajutat
Fundaaa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FrumoasaTa):

".In 2 zile am slabit 2 kg", e imposibil, vezi ca am explicat mai sus la alt raspuns de ce.

Felicitari, alt copil mic si superficial, paralel cu domeniul asta

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci și exerciții fizice zilnice pentru arderea caloriilor.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| vlad838 a răspuns:

Buna!
Eu am 15 ani, si merg cam o data pe saptamana la bazinul de inot.In rest, stau la calculator, invat pentru scoala, ma mai uit la TV sau ies pe afara. Vreau sa-ti zic ca mananc orice, oricat si nu ma ingras.Nu stiu daca am eu ceva cu metabolismul, sau poate pentru ca nu imi place ciocolata... Oricum, exercitiile fizice si o anumita dieta ar trebui sa fie in regula. Daca ai posibilitatea, iti recomand sa mergi la un bazin ( daca stii sa inoti). Incepi si tu cu cate 10-15 bazine, pana ai sa reusesti sa faci 30-40 in ritmul tau.
Oricum bafta!

| MrDumbo a răspuns:

Eu am slabit in 3 saptamani 6 kg.
Mancam odata sau de 2 ori pe zi si destul de putin.

| CristianCS a răspuns:

Buna...

Pentru a slabi trebuie sa mananci 2- 3 ori pe zi dar nu carne.dulciuri.lapte cu grasime.
Dimineata. O salata de fructe. legume.
La amiaz. Ciorba.
Seara..Mancare usoara, salata de legume sau fructe (ca dimineata) si un senvis
Sper ca te-am ajutat tongue

| MaryusCampionul2012 a răspuns:

Eu practic box si la mine e la fel ca la tine vreau sa slabesc si nu pot dar am intrebat antrenorul si mi-a zis ca nu trebuie sa mai manac nimic seara de la 19:00 cam asa si dimineata sa manc putin fac niste exerciti si nu se pune pe mine tot ce am mancat eu asa am facut si in 3 zile am dat 4 kg jos Spor la slabit fac cum ti-am zis si o sa vezi tu Primesc fundita big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaryusCampionul2012):

4 kg in 3 zile e imposibil matematic.

un kg are 7700 kcal, corpul tau arde MAXIM 3000 kcal pe zi ( cu sport cu tot ).

Deci si daca nu mananci NIMIC nu ai cum sa dai jos atat. Te-ai cantarit prost, probabil e si de la lipsa de apa.

Faci box si vrei "fundita"? Nu e cam PENIBIL pentru un luptator sa foloseasca asemenea cuvinte?

| MaryusCampionul2012 a răspuns (pentru Cosmin86):

Auzi aici vezi ca in 3 zile am dat 4 kg si mai du-te dracu cu matematica ta cu tot cum sa nu dai voi sunteti copii care nu faceti nici macar cel mai prost sport si vorbiti casa va aflati in uala asa ca nu-ti mai da cu parerea ca nu stii mai bine ca mine cum se slabeste

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaryusCampionul2012):

Copil care nu face sport? In primul rand am 26 de ani, in al doilea rand am facut kickboxing, inot, sala si skandenberg ( in prezent fac doar sala si skan ), de ani de zile.

Si bineinteles ca stiu mai bine decat tine cum se slabeste, tu nici macar nu stii cate kcal are un kg sau cate calorii arde corpul.

"u trebuie sa mai manac nimic seara de la 19:00", alta idiotenie, ai nevoie de proteine cu absorbtie lenta seara inainte de culcare, si te culci DUPA ora 19. Imi dau seama ce "performante" ai, copil mic straight face