| radutzu23 a întrebat:

Buna ziua membrii TPU. In urma cu 2 zile, adica joi, am avut ghinionul de a ateriza gresit pe piciorul stang in timp ce saream niste scari. Am cazut pe laba piciorlui stang pe exterior. Nu am fost la Medic in prima zi ca am zis ca nu am avut timp. Desi ma durea dar nu foarte rau, puteam sa merg sa il misc in toate directiile. A doua zi am fost la medic si am facut o radiografie.
Medicul mi-a zis ca am o entorsa mai "urata" adica "mai grava".
La radiografie a zis ca nu am nimic cu oasele. ce erau pe acolo
ci doar o mica intindere de ligamente. Eu m-am cam mirat sa scap doar cu asa ceva. Mi la pus intr-o atela (ghips) 3 zile de ieri mi la pus adica (vineri) si pana luni. A zis ca luni sa vin sa vad cum este.
Piciorul era putin vanat si na...
Intrebarea mea este daca stiti cam in cat timp se poate vindeca? adica sa nu ma mai tina in nico pozitie inc are vreau sa il misc si nimic altceva.
daca stiti va rog frumos sa imi dati un raspuns. Am uitat a spus ca am o entorsa de gradul2 adica... stiu ca sunt 3 grade. (1-slab; 2-grav; 3-foarte gravwinking dar nu stiu exact la ce se refera. daca puteti dati-mi explicatii concrete.
IN PRIMUL RAND CAM IN CAT TIMP POT SA MERG perfect perfect!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giony54 a răspuns:

Daca nu faci efort poti sa te recuperezi repede, o luna, daca calci pe el si este posibil sa alunece iar, nu este bine.Stai mai mult in repaus.

2 răspunsuri:
| GreenBubble a răspuns:

La o intrebare de genul acesta iti poate raspunde un medic...straight face
N-avem de unde sa stim in cat timp se reface organismul tau...