Întrebare recomandată | tioan a întrebat:

Cam de o saptamana mi-a aparut o umflatura rosie sub ochiul drept (putin mai spre marginea din dreapta), m-am dat timp de o saptamana cu Kanamicina in fiecare seara pe umflatura respectiva si tot nu mi-a trecut, dar se observa ca s-a mai deschis la culoare. Ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mara2075 a răspuns:

Daca zici ca nu ti-a trecut intr-o saptamana si te-ai dat si cu Kanamicina, eu zic ca ar trebui sa verifici un medic.

| tioan explică (pentru mara2075):

Mda...la asta ma gandeam si eu

9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Taie un cățel de usturoi apoi îl storci și aplici pe umflătură.
iei de la farmacie gentamicină picături și aplici de 2-3 ori pe zi.
O să se retragă în 2 zile dacă dai cu usturoi,

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

1. Ia pe degetul aratator o pictura spirt si aplica cu ochiul închis (nu aplica pe ochi, doar pe umfatura.2. Aplica iaurt slab, cât de rece sau crema galbenele fara parafina, colorate, conservator etc. Știu despre ce vorbește!winking Am avut si eu. Mamaia ce m-am speriat. Dar nu era absolut nimic grav! big grin

| corodidenisa a răspuns:

Te irita?

| tioan explică (pentru corodidenisa):

Nu, doar daca il apas simt o durere usoara de tot.

| tioan explică (pentru corodidenisa):

Nu

| corodidenisa a răspuns:

Cred ca ai ulcior

| KyufyxD a răspuns:

Pisate pe un prosop si fate acolo, ca ar trebui sa treacawinking