| Dav231 a întrebat:

Se poate face cancer de pancreas la 13 ani?
Nu prea am mâncat sănătos în ultima săptămână deoarece sunt plecat la mare și nu prea îmi place mâncarea aici, și mănânc doar chips urî și sucuri și mă doare in partea stângă. Ce pot pati? Mai stau o zi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca deja te doare, inseamna ca intr-adevar ai mancat prea multe porcarii si este cazul sa te opresti imediat din ele si sa manaci sanatos, pana nu ajungi in spital cu dureri masive!
Eu stiu ca sunt si restaurante, sau chiar zone unde se manaca modest, dar se servesc supe, ciorbe, mancare mai dietetica.
Dar acum, depinde de cat de tare te doare pe tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cancerul se face oriunde si oricand ca nu il poate controla nimeni.
Ca te doare nu stiu ce ca ai mancat numai prostii e alta discutie. Cancerul nu apare de la cateva zile de mancat chipsuri.

Si sa stii ca mai exista si alte alimente pe la magazine nu numai chipsuri

| johnnny123 a răspuns:

Ai pus 36 de întrebări, 35 dintre ele despre tot felul de temeri legate de sănătate. De la zgârieturi până la infarct și de la roșu în gât până la cancer de pancreas.

Crezi că ești singurul om de pe pământ care tușește, face febră, se zgârie sau are dureri de stomac? Absolut toți oamenii pățesc asta, dar sunt foarte puțini aceia care se tem că vor face cancer de pancreas pentru că nu le-a plăcut mâncarea.

Tu suferi de un singur lucru: ipohondrie. Dacă stai toată ziua și cauți tot felul de "simptome" că suferi de o boală incurabilă, va trebui să porți o discuție cu un psiholog.

| Donsavas a răspuns:

Diagnosticul acesta se pune doar când ai cel putin o tumora maligna în corp, nu când este benigna sau nu exista! Tumorile maligne sunt tumori, mari, dezvoltate care îți "mananca" organul afectat și tind sa mai crească. Ele, pot fi multe în corp și pot dispărea și reapărea, dar nu pun "stapanire" pe corpul tău atâta timp cât sistemul tău imunitar este activ și susținut. Cancerul își are numele în funcție de originea tumorii. Nu, nu orice simptom indica prezenta tumorilor în corp ci poate fi vorba de cu totul alte boli ale organelor, de la leziuni pana la boli infecțioase sau dereglări sau poate fi vorba de o simpla stare psihosomatica persistenta. Controalele trebuie făcute regulat pentru a ști ce și cum.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Salut copilu'! Nu te mai gandi la asemenea lucruri, nu-ti mai proiecta astfel de scenarii, de azi mananci mai sanatos si gata!

| Pabibabum09 a răspuns:

Doamne Ferește! Cancerul pancreatic se face la copii sub 18 ani doar in condiții speciale, extreme... Si de la mâncarea nesănătoasă pe toata viata, nu pe 1 saptamana.

| Dia1029 a răspuns:

1.Nu mai fi mofturos la mancare
2. Spune-le la parinti ca te doare
3.Cand te intorci iti recomand sa te duci la un medic