| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Cancerul e cea mai grava boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, pentru ca unii s-au vindecat de aceasta boala.
Sa nu ne dorim insa sa o facem, ca mai apoi sa ne vindecam.
Tatal meu este unul dintre fericitii vindecati de cancer.
Nu doresc insa nimanui.

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Cancerul este considerat o boala grava, mortala in 99% din cazuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Statistica lumii spune asa:

HEALTH
8, 102,624 Communicable disease deaths this year
314, 482 Seasonal flu deaths this year
4, 744,248 Deaths of children under 5 this year
192, 920 Deaths of mothers during birth this year
44, 787,564 HIV/AIDS infected people
1, 049,246 Deaths caused by HIV/AIDS this year
5, 126,150 Deaths caused by cancer this year
246, 130 Deaths caused by malaria this year
3, 120,180 Deaths caused by smoking this year
1, 561,074 Deaths caused by alcohol this year
669, 313 Suicides this year
842, 547 Road traffic accident fatalities this year

Cifrele sunt in crestere, uita-te la zona de Health:
https://www.worldometers.info/

| dullcat a răspuns:

Depinde de stadiul bolii.

| johnnny123 a răspuns:

Există extrem de multe tipuri de cancer, unele tratabile, altele nu.

Statistic vorbind, de două ori mai mulți oameni mor de boli cardiovasculare decât de cancer.

Dar asta nu înseamnă că nu este o boală extrem de gravă.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da si nu.
Adica este o boala grava doar daca e depistat prea tarziu si/sau daca este malign ( mamar). Daca e depistat la timp si/sau daca este benign ( mascul ), si nu este prezent in locuri nasoale, gen: inima, creier, plamani, rinichi, si orice organ vital, atunci nu e atat de grava.
Cancerul poate fi de doua feluri: malign si benign. Cel malign, recidiveaza daca nu il elimini complet din organism, si cel benign poate fi operat fara griji deoarece nu recidiveaza.

Dupa parerea mea, cea mai grava boala este SIDA. Deoarece nu ai ce sa-i mai faci. Tot sistemul tau imunitar este compromis permanent si o rata de mortalitate foarte mare atunci cand faci alte boli.

| bookofknowledge a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Cancerul inseamna malign, exista tumori care se malignizeaza, adica se transforma in cancer, dar bening nu e un tip de celula canceroasa, deci "daca e bening", nu mai vorbim despre cancer, cu toate acestea, in primele stadii al unei tumori maligne, se poate extrage pana la limita de rezectie, daca scoti toata tumora, nu are de unde sa se divida, ca student stiu ce zic.

| bookofknowledge a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Desigur daca tumora nu mai creste, atunci ea poate deveni beninga, atunci, ea, nu mai este canceroasa, incerc doar sa spun ca termenul cancer bening e o greseala, cancer inseamna tumora maligna, si nici cancer malign, deoare ar fi un pleonasm, doar spune tumora, asta e numele corect biologic daca nu esti sigur, ca e malign sau bening happy,

| StoicAnalysis a răspuns (pentru bookofknowledge):

Degeaba scoti toata tumora, daca a intrat deja in metastaza. Celulele ei pot migra in tot corpul si nu ai ce sa-i mai faci. Daca e depistata la timp, dupa ce o scoti, bagi chimioterapie si radioterapie pana extermini complet celulele canceroase din corp.
Intr-adevar, m-am exprimat gresit prin termenii bolii. Tumorile sunt benigne sau maligne.
Cele benigne nu pot intra in metastaza, deci sunt usor de operat atata timp cat nu sunt intr-un loc vital si greu de scos. In schimb, daca este malign, si nu l-ai depistat la timp, poti sa-ti scrii testamentul, pentru ca sunt sanse aproape nule de recuperare.

| bookofknowledge a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nimenu nu opereaza stadiul 4 cu metastaze, nu am spus asta, dar stadiul 4 cel cu metastaze, indiferent de cancer, deci nu am spus nimic prost, stadiul 1 e o tumora mica, stadiul 2, tumora e pe o zona mai mare, stadiul 3 e posibil sa fi ajuns la organele din jur, nu prin metastaje ci din aproape in aproape, si la limfonoduli, si stagiul 4, metastaze.

| bookofknowledge a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De asta am spus stagiile micihappy.

| bookofknowledge a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Cam pana la stadiul 3, nu ar fi probleme(stadiile 1 si 2), daca se scoate la limita de siguranta, la stadiul 3, acolo poate sa fie problema, dar si stadiul 3 se imparte in A, B si C, dar pana acolo, sunt sanse mari, problema este ca nu prea prinde nimeni, oricat de bun medic ar fi, fara noroc un cancer asa de devreme(subliniez fara noroc), o radiografie, poate e prea mica tumora, si poate sa fie ascunsa dupa alte organe, nimeni nu o sa faca ct sa fie sigur, sa iradieze persoana o data la nu stiu cate luni, mai ales sa arunci cu de cateva mii de ori doza de radiatii de la o radiografie simplasad, deci na, majoritatea sunt prinse cam in stadiile 3 si 4sad, cazul in care nu prea se mai poate face multe(radio si chemo).sad

| StoicAnalysis a răspuns (pentru bookofknowledge):

Ceea ce stiu, o stiu din pacate din experienta tatalui meu. S-a operat de 3 ori din ce tin eu minte. Era tumora canceroasa fix pe creier. L-a depistat foarte tarziu si doctorii i-au dat maxim un an de trait. El a batut sansele si a trait 3 ani. 3 ani chinuiti cu chimioterapie si regimuri de rahat cu plante, fructe si legume. Nici pana in ziua de azi nu stiu cum de a trait 3 ani de chin cu chimioterapie si verdeturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de dragoste este cea mai grava boala. Si toti suferim de ea. Nu iubim pe nimenei, nici macar pe noi insine, ne otravim cu foame de bani si status social. Am devenit niste oi pentru corporatiile globale si elitele conducatoare.

| SuperCoolDude a răspuns:

Cancerul, da, e una din cele mai grave boli.

Dar nu trebuie sa uitam Prostia si Lipsa de Dragoste.

| Raddeon a răspuns:

Nu, dar este cea mai comuna boala, si este numita boala secolului ( posibil sa ma insel la treaba cu "boala secolului")
dar din punct de vedere medicinal, cancerul e si si,
pe de o parte da poti sa te vindeci de el dar iti poate fi si fatal
dar exista si boli fatale unde nu exista leac.
Deci pe scurt cancerul este si o boala grava dar nu "cea mai grava" pentru ca cum zisai, exista boli letale