| lory14 a întrebat:

Cum ati reactiona daca ati afla ca suferiti de o boala grava (cancerul sau alta) si ce ati face?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu tărie aș aștepta sfârșitul.
Cu astfel de boli nu mai este de timp pentru distracție, ci tratamente paleative.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

De ce priviti situatia ca si cand daca ai cancer musai sa mori? Aceasta boala se poate si vindeca, mai ales daca este descoperita la inceput.De aceea este bine sa faci un contol anual. Dar, in primele momente cand afli ...deja iti iei adio de la viata. Apoi incepi sa lupti.Si zici:nu se poate. Abia atunci ii invidiezi pe toti cei care circula pe strada si parca n-au nici un necaz, pe cei ce isi fac planuri si spera sa le realizeze...Este greu.Este greu si dupa aceea cand traiesti cu spaima recidivei. Dar apreciezi viata pana la ultimul fleac, ti-se pare extraordinar ceea ce altora li-se pare banal. Dar, nu mai zic nimic, va las pe voi sa ghiciti ce n-am spus.

| Malvina24 a răspuns:

As incerca sa fac tot ce pot sa nu am alarmez, sa incerc sa fac tot ce pot sa ma tratez, sa lupt impotriva bolii!

| Ea12345 a răspuns:

As face multe lucruri pe care inainte nu le-am putut face inainte, de teama sa nu fiu catalogata altfel decat sunt.De exemplu: I-as spune cuiva drag ca este dragut si ca imi place; i-as spune dirigintelui meu ca ne-am saturat de felul in care ne considera si ne trateaza ca la armata; m-as duce pe stadion si as intra pe teren si as incepe sa vorbesc,, frumos" cu arbitrul care ne-a furat; i-as sparge geamurile doamnei de franceza, pentru ca este o nesimtita mancacioasa; m-as urca pe casa si as incepe sa cant; i-as suna pe cei care mi-au ft alaturi si le-as spune:,, STii, tu esti cel mai bun prieten al meu" love struck -Suna a reclama Vodafone...tongue; As ajunge in locuri la prsoane pe care nu le cunosc dar vreau sa o fac; si nu in ultimul rand, as fi mai pozitiva ca oricand(si eu st foarte pozitiva...). Asta as face eu daca as afla ca am cancer big grin

| OanaG a răspuns:

Doamne fereste.As lupta...pentru ca ador viata.love struck

| arrriadna a răspuns:

M-as trata - as face aproape orice pentru asta.

| Maia a răspuns:

Când am aflat ca bunica mea are cancer am fost distrusa, dar in fata ei eram cea mai tare si cea mai puternica.Am fost optimista si acum este destul de bine big grin! Cred ca asa as face si-n cazul meu, dar totusi D-ne Fereste de asa ceva!

| SuperMagicSmile a răspuns:

As sparge o banca si mi-as lua o punga de seminte si o cola

| Gise a răspuns:

De reactionat nu stiu cum o sa reactionez. Dar o sa incerc sa ma bucur de timpul pe care il mai am de trait, sau sa incerc sa fac sa pot trai mai mult happy

| anca_7959 a răspuns:

Mi-as trai viata la maxim si nu mi-ar pasa de nimic. As trai fiecare secunda...

| deutzapusa a răspuns:

Sincer cred ca as muri de suparare inainte sa ma omoare boala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu. Ar fi picatura care ar umple paharul. Indiferent cat o sa-mi zic: trebuie sa lupt``, n-as putea deoarece ma cunosc destul de bine pentru a-mi da seama ca ma supar greu, dar si cand o fac... M-ar marca!